Okuma süresi: 2 dakika

(Diken – 8 Kasım 2015)

Bolu, Köroğlu dağlarında geçtiğimiz ağustos ayında turizm yapılaşmasına açılan 51 bin hektarlık alan için Danıştay kararı beklenmesine rağmen, bölgede yeşil alanı hançerleyen yol genişletme ve yeni yol yapım çalışmalarına başlandı.

Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ilan edilen Kartalkaya kayak merkezinden, Karacasu termal merkezine kadar olan bölgede toplam 51 bin 450 hektarlık alan 22 Ağustos 2015 tarihinde turizm yatırımları için teşvik kapsamına alınarak imara açılmıştı. Bölgede kalan Gölcük, Aladağ Göksü ve Beşpınarlar Tabiat parklarıysa kapsam dışında bırakılmıştı.

Mahkemeyi dinleyen kim?

bolu3

Fotoğraflar: DHA

İmara açma kararı, Abant gölünün dört katı büyüklüğündeki Seben Taşlıyayla gölüyle Aladağ göletini de içine alan Bolu merkez, Dörtdivan, Kıbrıscık, Seben ilçelerini de kapsamaktaydı. Mimarlar Odası, projenin yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’a başvurmuştu.

Danıştay süreci devam etmesine rağmen yeni yol ve mevcut yolların genişletilmesi çalışmalarına hız verildi. Bir yandan eski köy yolları genişletilirken, dere üzerlerindeki köprüler de yenileniyor. ‘Yangından mal kaçırırcasına’ devam ettirilen çalışmalara, bölgeye kış koşullarının ağır basmadan tamamlanması için hız verildiği tahmin ediliyor.

Karadeniz’in en büyük gölü bu alanda

bolu1

İmara açılan bölgede milli park kapsamında bulunan Abant gölünden dört kat daha büyük olan Seben Taşlıyayla gölü bulunuyor. Deniz seviyesinden 1450 metre yüksekte olan bu göl, 22 metre çevre uzunluğu ile Karadeniz bölgesinin en büyük gölü ünvanını taşıyor.

bolu2

Göl çevresinde çok sayıda yayla evi bulunurken, bölgede doğal güzellikleri ile öne çıkan bir diğer yer ise Aladağ göleti. Deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte bulunan bu gölet ise yaklaşık 1 kilometrekarelik bir alana yayılıyor.

bolu4