(sendika.org – 7 Kasım 2015)

Kaçak Saray’la yetinmeyen Tayyip Erdoğan, II. Abdülhamit döneminde (1876-1909) kullanılan İstanbul’daki Yıldız Sarayı’na da göz koydu. Restorasyondan geçeceği belirtilen sarayın ‘Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi’ adı verilerek Erdoğan’a tahsis edileceği öne sürüldü

yildiz-sarayi-besiktas

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, bugün (8 Kasım) yayımlanan köşe yazısında, saray içerisinde ilk ciddi restorasyonun tamamlandığı ‘Büyük Mabeyn’ adlı köşkün cumhurbaşkanlığına tahsis edildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Şimdi, Yıldız’ın tamamı Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilecek, başka yerlere tahsisli binalar boşaltılıp ciddî bir restorasyondan geçirilecek ve Sultan Abdülhamid’in Yıldız’ı, bir asırdan daha fazla zaman sonra ayağa kaldırılıp “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi” yapılacak…”

erdogan-merkel-bulusmasi-manset

Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Yıldız Sarayı içinde kendisine tahsis edilen ‘Büyük Mabeyn’ adlı köşkte ağırlamıştı.

Yıldız Korusu’nda neler oluyor?

Bardakçı’nın “Yıldız’ın tamamı Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilecek” sözü, Yıldız Korusu’nun akıbeti hakkında kafalarda soru işaretleri yarattı.

Beşiktaş Kent Dayanışması dün (7 Kasım) Yıldız Korusu’nda bir süre önce başlatılan ve korunun bir kısmının tellerle çevrildiği çalışmaları incelemek üzere koruda buluşmuştu. Yaşam savunucuları, peyzaj-altyapı çalışmaları olarak ilan eden düzenlemede işaretlenen ağaçları ve doğal bitki örtüsünü yırtan yürüyüş yolu çalışmalarını tespit etmişti. Ayrıca güvenlik görevlileri, yaşam savunucularının çalışmaların yapıldığı tellerle çevrili bölüme girişini engellemek istemişti.

yildiz-korusu-politeknik-manset

Konuya ilişkin çalışmayı yürüten şirket yetkilileriyle görüşen yaşam savunucuları net bir cevap alamamış ve konuya dair resmi cevap alabilmek için üst sorumlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı başvuru yapma kararı almıştı.