Haber

Published on Kasım 10th, 2015 | by Kuzey Ormanları Savunması

Kamilet’in çilesi bitmedi: Vadide bir HES yetmedi, ikincisine de izin çıktı

(Diken – 9 Kasım 2015)

Artvin’in Arhavi ilçesinde 11 bin bitki türüyle Türkiye’nin en zengin biyolojik çeşitlilik gösteren havzası olan Kamilet Vadisi’nde, üç yıldır yapımı devam eden Kavak Hidroelektrik Santral (HES) projesinin yanı sıra, bir HES yapımı için daha izin verildi.

Jeolojik etüt raporu eksik ama imar izni hazır

Kamilet Vadisi’nde MNG Holding tarafından yapımı planlanan ve Orta HES adı verilen proje için Artvin İl Genel Meclisi, imar iznine onay verdi. Üstelik şirket, imar izni için hazırlanan jeolojik etüt raporunda yasanın şart koştuğu sondaj çalışmasını da yapmadı. İmar izni Artvin Belediyesi İl Genel Meclisi’nde AKP’li üyelerin oy çokluğuyla bu haliyle onaylandı.

Arhavi ilçesinde daha önce, ‘Kamilet’e HES istemiyoruz’ başlıklı ortak deklarasyonda imzası bulunan AKP Arhavi İl Genel Meclis üyesi Hakkı Aytolan da imar izni için onay veren isimler arasında yer aldı.

‘HES’e geçit vermeyeceğiz’

ARTVIN'IN ARHAVI ILCESI KAMILET VADISINDE IKINCI HES PROJESI ICIN CALISMA BASLATILDI. FOTO: MUHAMMET KACAR ARTVIN-DHA

Fotoğraflar: DHA

Arhavi Doğa Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada, yolu olmayan proje için yasanın şart koştuğu sondaj çalışmasının yapılamamasına rağmen Orta HES’in regülatör ve ana yapılarının imar planının onaylandığı belirtildi.

Görevini kötüye kullananlar için dava açılacağı kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kamilet, Arhavi halkının turizm geleceğidir. Yaklaşık 11 bin bitki türü bulunmakta. Burada yetişen bitki türlerinin yüzde 40’ı tıbbi bitki özelliği taşıyor. Kamilet, yaban hayat zenginliği bakımından da Türkiye’nin en çok çeşit barındıran bölgelerinden biri. Ayı popülasyonunun da en çok görüldüğü yerlerden biri. Şelaleleri ve balta girmemiş ormanı, endemik bitki örtüsü ve nesli tükenmekte olan yaban hayvanlarının bulunduğu el değmemiş bu cennette bal da halkın en önemli gelir kaynağı. Kamilet’te HES’e asla geçit vermeyeceğiz.”

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑