(DİHA – 10 Kasım 2015)

Adana Yumurtalık’ta 13 kilometrelik sahil şeridinde 11 adet kömürlü termik santralin kurulması planlanıyor. 11 santralden 7’sinin ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onandığını belirten Adana Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu, “Adana’yı büyük bir felaket bekliyor” diyerek, doğa katliamına karşı “ses çıkarma” çağrısında bulundu.

Çukurova’da 28 adet kömürlü termik santral projesi gündemde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2014 yılında “enerji üretim bölgesi” ilan edilen Adana’nın Yumurtalık ilçesinde bulunan Sugözü köyü ve Sarımazı köyü arasındaki 13 kilometrelik sahil şeridinde 11 termik santral yapılması planlanıyor. Adana’daki çevreciler, yapılacak kömür termik santralleri ile Adana’nın sahil şeridinin insansızlaştırılıp, denizdeki canlıların da yok edilmek istenildiğini söyleyerek, doğa katliamına karşı ses çıkarma çağrısı yaptı.

Türkiye’nin son yıllarda doğayı katleden fosil yakıtlara yöneldiğini ifade eden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı, Adana’da yapılmak istenilen 28 kömür termik santralin bir doğa katliamı olacağını söyledi. Türkiye’nin çevreye zarar veren enerji üretmelerinde vazgeçip, doğa dostu olan yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğine dikkat çeken Aşıcı, doğa katliamına karşı tüm kesimlerin ses çıkarıp, doğa katliamına dur demesini istedi. Adana’nın sahil şeridin yapılmak istenilen yeni kömürlü termik santrallere değinen Aşıcı, yapılacak bu kömür termik santralleri ile Adana’nın büyük felakete sürükleneceğini dile getirdi.

7’sinin ÇED raporu kabul edildi

Adana Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu, Sugözü köyünde şu an kömür termik santrali olarak İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. (İSKEN) faaliyete olduğunu söyledi. Sugözü ile Sarımazı köyleri arasında bulunan 13 kilometre uzunluğunda, 3 kilometre enindeki sahil şeridinde, 11 adet kömürlü termik santralin kurulması planlandığının altını çizen Gökoğlu, 7’sinin ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edildiğini vurguladı. Gökoğlu, 11 adet santralin yapımını şu firmaların üstlendiğini söyledi: “İSKEN, EMBA, İC İÇTAŞ, DİLER A.Ş. İPEK Yolu A.Ş., SANKO, ÇELİKLER A.Ş., ÇALIŞKAN A.Ş., ASTORİA A.Ş., ATAGÜR A.Ş., SUBA ENERJİ A.Ş. ve Adana AYAS ENERJİ A.Ş.”

‘Adana’yı büyük felaket bekliyor’

Turizm yapılmayan tek sahilin Adana’daki Yuımurtalık ve İskenderun Körfezi olduğunu söyleyen Gökoğlu, 2005 yılının devletin bu bölgeyi turizm bölgesi ilan etmesine rağmen buraya sanayi tesislerin yapıldığına dikkat çekti. Gökoğlu, Türkiye’nin Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşmesi’ni (RAMSAR) imzalamasına rağmen bu anlaşma gereği koruma altına aldığı Akyatan ve Ağyapan lagünlerinin kömürlü termik santrallerine kuş uçuşu 9 kilometre mesafede olduğunu vurguladı. Gökoğlu, “Kömür karbon demektir. Bu santrallerde milyonlarca ton kömür yakılacak. Bu da atmosferi etkileyecek ve kirletecek. Hava kirliliği olacak. İnsanların sağlıklarıyla oynuyorlar. Doğayı katlediyorlar. Halk bu doğa katliamına dur demesi gerekir. Adana’yı büyük bir felaket bekliyor” dedi.

Yumurtalık seçilmiş bir bölge

İskenderun Körfezi’nin balık üreme noktalarının en büyüğü olduğunu vurgu yapan Gökoğlu, İSKEN ile balık çeşidinde bir azalma olduğunu dile getirdi. Gökoğlu, “Neden Adana’da çünkü bütün bu kömür santralleri ithal kömür ile çalışacak. İthal edilecek olan kömürler, Güney Afrika ve Güney Amerikan’dan gemilerle getirilecek. Deniz kenarında olması gerekiyor. Ayrıca bütün bu santraller soğutma suyunu denizden alıp kullanacaklar. Şimdi ülkemizin deniz kıyılarını tümden gözden geçirsek eğer, Karadeniz uzak ve maliyet artıcı olur. Akdeniz kıyılarında turizm yapılmaktadır. Dolayısıyla Yumurtalık bölgesi seçilmiş bulunmaktadır” dedi.