(Burcu Cansu/BirGün-12 Kasım 2015)

Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için söylediği, “Ankara’yı parsel parsel sattı” sözleri üzerine açıklama yapan Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında Gökçek’e hakaret ettiği gerekçesi ile açılan davanın ilk duruşması dün Ankara Adliyesi 35. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme başkanı dosyanın genişletilmesi ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla taraflara süre vererek, davayı 26 Ocak’a erteledi. Mahkeme ayrıca iddianamede suç tarihini yazmadığı gerekçesi ile iddianamenin düzeltilmiş halinin gönderilmesi için savcılığa yazı yazılmasına karar verdi.

Davayı demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra, CHP Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Ali Haydar Hakverdi, Mahmut Tanal ve Avrupa Delegasyonu’ndan Sema Çelirker de izledi.

Candan’ın avukatı Turgut Kazan, Bülent Arınç’ın tanık olarak dinlenmesi talebinde bulundu. Candan ise savunmasında, ”‘Parsel parsel sattı’ ifadesini Bülent Arınç söylemiştir. Müşteki de basında ‘ayrıcalıklı imar yoluyla ben sattım’ şeklinde bunu ifade etmiştir” dedi.

Yargıyı meşgul ediyor
Duruşmanın ardından basına açıklama yapan Candan, “Davada Melih Gökçek’in şahsıyla ilgili sıkıntımız olduğundan değil, idari işlemler ve belediye meclisinin aldığı kararlarla ilgili davalar açtığımızı açmaya devam edeceğimizi belirttik. Ağzımızdan çıkan her söz dava konusu yapılıyor, hakkımızda dava açılıyor. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımızı kullanacağız. Görevimizi yapmamızı engelledikleri için Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz” diye konuştu.

Suç duyurusu
Gökçek, yurttaşlara davaya destek çağrısı yapan Candan hakkında, ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ ettiği gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, “Halk duruşmaya ne amaçla davet edilmiştir? Bu durumun da sorgulanması gerekir” ifadeleri yer aldı.