(Diken – 12 Kasım 2015)

Sekiz kişinin hayatını kaybettiği Artvin’in Hopa ilçesindeki selin üzerinden çok geçmeden, dört bir yanı HES’lerle dolu Karadeniz’deh yeni sel ve heyelan haberleri geliyor.

Rize’de yoğun yağışlar derelerin taşmasına neden olurken, Artvin’in Borçka ilçesinde meydana gelen heyelanda üç yaşında bir çocuk hayatını kaybetti.

Odasındayken çamur altında kaldı

artvin-zumra-durmus1-225x300

Borçka’da sabah saatlerinden itibaren etkili olan ve zaman zaman sağanak halinde yağan yağmur, akşam saatlerinde heyelana neden oldu. Yumuşayan toprak yüksek kesimlerden yağmur suyu ile birlikte Durmuş ailesinin yaşadığı altı katlı binanın üzerine kaydı.

Bu sırada ikinci kattaki odasında bulunan üç yaşındaki Zümra Durmuş, toprak ve çamur yığınları arasında kaldı. Yakınlarının müdahalesiyle kurtarılan Zümra Durmuş, ambulansla Borçka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Talihsiz çocuk, doktorların çabasına rağmen kurtarılamadı.

Bu arada, Arvin’de etkili olan yağış nedeniyle meydana gelen toprak kaymaları yüzünden bir süre ulaşıma kapanan Artvin-Borçka ve Artvin-Hopa karayolu, çalışmaların ardından açıldı.

Rize’de 38 köy mahsur

Rize’de etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bazı dereler taştı, oluşan heyelanlar nedeniyle çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı.

RIZE'NIN CAYELI ILCESI MADENLI BELDESI'NDEKI GURCAM MAHALLESINE GIDEN KOPRU BUYUKDERENIN TASMASI SONUCU YIKILDI. FOTO: MUHAMMET KACAR RIZE-DHA

Bölgede dün gece geç saatlerde etkisini artıran şiddetli yağış, bazı yerlerde derelerin taşmasına, bazı yerlerde de heyelanlara neden oldu.

Çayeli’nin Madenli beldesinde Büyükdere’nin taşması sonucu Gürçam Mahallesi’ne ulaşımı sağlayan yaklaşık 80 metrelik beton köprü çöktü. Çevre sakinleri, dere yatağından malzeme alınması nedeniyle köprü ayaklarının zarar gördüğünü ve bu nedenle çöktüğünü kaydetti.

Bu arada Çamlıhemşin ilçesinde çok sayıda köy ve mahalle yolunun ulaşıma kapanması nedeniyle ilk ve orta dereceli okulları bir gün süreyle tatil edildi. Şiddetli yağışın sürdüğü ilçede telefon ve enerji nakil hatları da zarar gördü.