(Taylan Yıldırım / DHA – 12 Kasım 2015)

İzmir’in tatil cenneti Çeşme Dalyan’da bir tatil sitesinde, SİT bölgesi ilan edilen alanda 15 yaşındaki 25 fıstık çamını, deniz manzarasını kapattığı gerekçesiyle kestiren yönetici Nesrin Poslu hakkında, ’Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet’ suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kesilen ağaç başına 2.4 ay hapis cezası talep edildi.

Türkiye’nin sayılı tatil bölgelerinden Çeşme Dalyan’daki Erbil Sitesi’nde, 2014 yıının Eylül ayında site sakinleri arasında ağaç kesme krizi yaşandı. Sitenin ortak kullanım alanındaki fıstık çamlarının deniz manzarasını kapattığı gerekçesiyle bazı evsahiplerince kesilmesi talep edildi. Bu duruma bazı site sakinleri karşı çıktı.

5644636067b0a97048d896d0

12’YE KARŞI 14 OYLA, 25 AĞAÇ KESİLDİ

Ağaçların bulunduğu bölgenin tapu kayıtlarında ’Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı’ ve ’III. Derece Doğal Sit Alanı’ olarak gösterilmesine rağmen, sitenin yeni yönetimi ağaçların kesilmesi konusunu ev sahiplerini oyuna sundu. Oylama sonrasında  12 red oyuna karşılık 14 kabul oyuyla, fıstık çamlarının kesilmesine karar verildi.

Karardan bir gün sonra da iddiaya göre sitenin yeni yöneticisi Nesrin Poslu’nun talimatıyla 15 yaşındaki 25 fıstık çamı, Hamdi Çetin ve Nurullah Tepe tarafından motorlu testereyle kesildi.

5644636967b0a97048d896d2

’RED’ OYU VERENLER ŞİKAYET ETTİ

Ağaçların kesilmesine ’Red’ oyu veren site sakinleri, bunun üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ağaçların bulunduğu bölgenin, kesimden önceki ve sonraki halleri de suç duyurusundaki dosyada yeraldı. Ağaçları kesen Hamdi Çetin ve Nurullah Tepe’nin talimat aldıklarını söyledikleri yönetici Neslin Poslu hakkında adli soruşturma başlatıldı. Yaklaşık bir yıl süren soruşturma sonrasında savcı, Nesrin Poslu hakkında ’Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet’ suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.  Nesrin Poslu’nun Çeşme Asliye Ceza Mahkemesi’nde, hakim karşısına çıkacağı belirtildi.