(Ülke Haber / 16 Kasım 2105)

Şile Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Tohum Takas Şenliği, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

Belediye’nin düzenlemiş olduğu 3. Geleneksel Tokum Takas Şenliğini Şile Doğal Ürünler pazarında gerçekleştirildi.

Anılarda ki lezzet ve kokuyu hissedebilmek ninelerin ve dedelerin bıraktığı tohum mirasını yaşatmak için düzenlenen Tohum Takas Şenliği’ne, yerel ve ulusal basın mensuplarının yanı sıra yüzlerce vatandaş yoğun ilgi gösterdi.

Onlarca tezgahın kurulduğu şenlikte doğal ürünler satıldı. Ev yemekleri, reçel bal, polen, fide, Şile Bezi ürünler, özellikle de şehir dışından gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti.

Ayrıca Şile Pazarı Uluslararası Slow Food birliği tarafından Yeryüzü Pazarı unvanı ile tescillendi.

Kısa bir selamlama konuşması yapan Belediye Başkanı; ”Tüm dünyada insanlar artık doğal ve kaliteli beslenmenin önemini kavradı ve bu alanda ciddi adımlar atmaya başladı. Biz de Slow Food ilkeleri çerçevesinde mevsiminde, yöresel ve geleceğe dönük metodlarla tarım yapıyoruz. Üretimlerimizi ulaşılabilir fiyatlarla pazarımızda tüm doğal ürün sevenler, damak zevkine değere buluşturuyoruz.Doğamızın ürünleri olan sermayemizi en güzel şekilde pazarlıyoruz. Hem sağlıklı besleniyor hem kazanıyor hemde topluma da faydalı oluyoruz. İstanbul’un arkada bahçesiyiz ve bu marjinal değeri daha verimli bir şekilde yaşatacağız.Doğaya inanan ve doğal yaşama destek veren herkesi gönülden kutluyorum”dedi.

Şenlikte çocuklar da unutulmadı. Çocuklar Ebru ve Tohum atölyesinde keyifli zaman geçirdiler. Ayrıca yetişkinler için reçel yapımı ve maydanozlu palamut yapımıı ve tarifleri verildi.

Şenliğin devamında tohumlar kayıt altına alınarak karşılıklı takaslar gerçekleşti. Bitkinin neslini devam ettirebilmesi ve biyolojik çeşitliliğin devam edebilmesi için tohumlar çok önemli bir yere sahip.

Bu yıl gelen tohumlar içerisinde 60 yıllık domates tohumuna rastlandı. Tohumların kontrol altına alınması konusunda Şile Belediyesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Pazarda doğal ürünlerin satışları ve aktiviteler akşam saatlerine kadar devam etti.