(İleri-18 Kasım 2015)

İstanbul Tabip Odası’nda yapılan törende TTB Hekimlik Cesaret ve Onur Ödülleri, Haziran Direnişi’nde Dolmabahçe Camisi’nde yaralıları tedavi ettikleri için hapis cezası alan doktor Erenç Yasemin ve Sercan Yüksel’e verildi.

TTB Yüksek Onur Kurulu üyeleri Doktor Raşit Tükel ve Selçuk Erez tarafından Hekimlik Cesaret ve Onur Ödülleri Doktor Erenç Yasemin Dokudan ve Sercan Yüksel’e verildi

Ödüle layik görülen Doktor Yüksel, Meslek ahlakı gereği kendisine doğru gelen şey için devlet tarafından cezalandırıldığını, meslektaşları tarafından ödüle layık görüldüğünü söyledi.

Dr. Erenç Dokudan, “Hekimler nerede ihtiyaç varsa orada olmaya devam ediyorlar ve olmaya devam edecekler. Bu süreçte meslek örgütümün ve hocalarımın desteği çok anlamlıydı. Gezi sürecinde birçok sağlık çalışanı mesleki sorumluluklarını yerine getirdi ve bu ödülü onlar adına alıyorum” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Haziran Direnişi sırasında polis saldırısından kaçıp Dolmabahçe’deki camiye sığınanlara açılan davanın 8. duruşmasında açıklanan kararda, 255 sanıktan 244’ü suçlu bulunmuş ve 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Davada yedi sanık beraat etmiş dört sanığın da dosyası ayrılmıştı.

Mahkeme ikisi asistan doktor dört sanığa da “ibadethaneyi kirletmekten” 10’ar ay hapis cezası vermişti.