(Fatih YAPAR / Ege’de Son Söz, 23 Kasım 2015)

Mahkeme kararı ile yönetimine kayyum atanan İpek Holding’e ait Koza Altın İşletmeleri’ne üçüncü kez kapasite artışı izni verildi. Şirket ilk kez kayyum yönetim eşliğinde 25 milyon TL ek yatırım yaparak yaklaşık 1.87 milyon ton cevher, yeraltı ocaklarından ise toplam 5.82 milyon ton cevher çıkartacak.

Fethullah Gülen Grubu’na mali destek verdiği gerekçesiyle önce polis operasyonu yapılan ardından da Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile 26 Ekim’de bünyesindeki tüm şirketlerin yönetimine kayyum atanmasına karar verilen Koza İpek Holding’e ait İzmir’deki altın işletmelerinin üçüncü kez kapasitesinin arttırılmasına karar verildi.

Şirketin, Dikili’de bulunan Çukuralan Altın Madeni İşletmesi için yaptığı ÇED başvurusu İzmir Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘olumlu’ bulunurken çalışmalar başlatıldı. Yaklaşık 45 milyon TL yatırım bedeli bulunan üçüncü kapasite artışı ile şirket daha çok altın çıkartacak.

DAHA ÖNCE İKİ KEZ İZİN ALDI
Kayıtlara göre 64426 ve 18201 işletme ruhsat numaralı alanlarda yer alan Çukuralan Altın Madeni İşletmesi’nde, açık ocak ve yeraltı madencilik işletmeciliği yöntemi kullanılarak altın ve gümüş cevheri elde ediliyor. İlk ÇED çalışması 2009 yılında gerçekleştirilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 Eylül 2009 tarihinde olumlu görüş verilen tesisin kapasite artışı için 3 Kasım 2010 ve 11 Mart 2011 onaylanmış iki ÇED dosyası bulunuyor.

Şirket, üçüncü kapasite artışı ile yapacağı çalışmaları da belirledi. Buna göre açık ocak ve yeraltı madencilik işletmeciliği yöntemi kullanılarak çıkarılması planlanan cevher, proje alanı içerisinde belirlenen geçici cevher depolama alanında stoklanacak ve Çukuralan Madeni’ ne yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan, proje sahibine ait olan Bergama Ovacık Altın Madeni’ne kamyonlar ile taşınacak. Orada bulunan zenginleştirme tesisinde cevherin zenginleştirme işlemi gerçekleştirilecek.

7 MİLYON TON CEVHER
Şu anda 192 hektarlık mevcut işletme alanı, 3. Kapasite artışı ile birlikte daha da genişleyecek. Yeni üç adet açık ocak ile iki adet yer altı ocağının eklenmesiyle alan 323 hektara çıkacak. Yaklaşık 15 yıl işletilecek olan yeni alanda 1. 87 milyon ton cevher, yeraltı ocaklarından ise toplam 5.82 milyon ton cevher çıkarılacak. Tüm madencilik faaliyetleri sonucunda (açık ocak ve yeraltı) yaklaşık 50 milyon ton ekonomik olmayan kaya kazısı gerçekleştirilecek.

KAYYUM TAKİP EDECEK
Kapasite artışı çalışmaları Golder Associates Şirketi tarafından yürütülen şirket ilk kez kayyum yönetiminde yeni atılım yapmış olacak. İpek Holding’in amiral şirketlerinden birisi olan Koza Altın İşletmeleri A.Ş’nin Bergama ve Dikili’deki faaliyetleri ise sürüyor. Tüm işleri bizzat Akın İpek’in takip ettiği proje ilk gündeme geldiğinde çevrecilerin tepkisine neden olmuş, aylarca konuşulmuştu.