(Sendika-25 Kasım 2015)

#DirenFatihOrmanı İnisiyatifi yürütmesi mahkeme kararıyla durdurulan Maslak 1453 inşaatını bastı, çalışmaları geçici bir süre durdurdu. Yaşam savunucularına şirket yetkilileri, özel güvenlik ve işçiler saldırdı. Ağaoğlu’nun sureti ve kirli rant ilişkileri “Ya s.ktir et hukuku, o işler öyle olmuyor” diyen müdürde belirdi. Şantiye alanının önünde açıklama yapan yaşam savunucuları hesap sormaya devam edeceklerini söyledi, Sarıyer Belediyesi’ni göreve çağırdı

Fatih Ormanı’nın yanı başında Ağaoğlu İnşaat ve Emlak GYO ortaklığında inşa edilen ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucunda Danıştay 6. Dairesi tarafından yürütmesi durdurulan Maslak 1453 Projesi yaşam savunucularının baskınına uğradı. Hukukun kamu yararı görmediği ve planlarını durduğu projede inşaatın devam ettirilmesi üzerine #DirenFatihOrmanı İnisiyatifi bileşenleri, inşaat alanına çıkarma yaptı.

maslak1453_baskin_4

Mahkeme kararının büyük ebatta çıktısı ve “Bu kaçak inşaatı kim durduracak?” yazılı pankart ile inşaat alanına giren yaşam savunucuları, “Davayı biz kazandık. Bu inşaat kaçaktır. İşte Ağaoğlu’nun mahkeme kararlarını tanımadığının kanıtı. İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Sarıyer Belediyesi’nin mahkeme kararlarını tanımadığının kanıtı. Bu yağmayı siz durdurmazsanız biz durduracağız” dedi.

maslak1453_baskin_3

Ağaoğlu’nun küfürbaz müdürü: ‘Ya s.ktir et hukuku’

Ağaoğlu İnşaat’ın yetkilileri, özel güvenlikleri ve işçileri ise yaşam savunucularına saldırarak karşılık verdi. Özel güvenlikler pankartı ve mahkeme kararını parçalamaya çalıştı. Bir yetkili “Seni öldürürüm” diye tehditler ve hakaretler savurdu. Yaşananları görüntüleyen basın emekçileri de saldırıya uğradı.

Kendisine “müdür” denilen bir kişi sırıtarak “Yaa s.ktir et hukuku, mahkemeyi, avukatı şimdi. Geçecek o işi. Öyle olmuyor o işler” yanıtı verdi.

Projeyi durdurmaya gelenler, “Ekmeğimizle oynuyorsunuz” diyen işçilere ise “Biz sizin canınız için buradayız. Bu inşaat kaç işçi öldü? İş güvenliğiniz yok. Hangi ekmek?” diye seslendi.

maslak1453_baskin_2

‘Bu inşaat durmak zorunda’

#DirenFatihOrmanı bileşenleri Sarıyer Belediyesi’ni arayarak zabıta çağırdı ancak inşaata göz yuman belediye zabıtalarını inşaat maslak1453_baskin_5alanına göndermedi. Yaşam savunucuları ise bir süre çalışmaları durdurdukları şantiye alanının dışına çıkarak bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamada ilk sözü alan Av. Eren Can, Sarıyer Belediyesi’ne ve Zabıta Müdürlüğü’ne dilekçe, telefon, BİMER iletişim merkezi ve sosyal medya yoluyla defalarca başvuruda bulunduklarını ancak belediyenin harekete geçmediğini söyledi. Can, “Burada hukuksuzca, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kararına rağmen, imar planı olmadan, plansız ve iş güvenliği olmadan bir inşaat devam ediyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. O yüzden bu inşaat durmak zorunda” dedi.

‘Doğayı, kentleri, işçileri, hukuku katledenlerden hesap soracağız’

#DirenFatihOrmanı İnisiyatifi adına basın açıklamasını ise Cihan Uzunçarşılı Baysal okudu. Projenin hukuki sürecine ilişkin bilgi veren Baysal, “Yetkili idareler basiretini kaybetmiş, sadece Ağaoğlu’nun çıkarı pahasına aklını yitirmiş, kâr elde etme pahasına bir emekçinin canını almış ve nicelerinin canına kastetmiş, kamu kaynaklarını boşa harcamış ve kamuyu defalarca zarara uğratmış, doğayı ve yaşamı yok etmiştir” dedi.

maslak1453_baskin_6Sarıyer Belediyesi’nin an itibariyle inşaatı durdurması ve ruhsatı iptal etmesi gerektiğinin altını çizen Baysal, bu yağmada sorumluluğu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni, Şişli Belediyesi’ni ve Sarıyer Belediyesi’ni acilen göreve çağırdı. Baysal açıklamasını şu sözlerle noktaladı:

Adına Maslak 1453 dedikleri bu ve benzeri beton yığınlarıyla doğa ve kent katliamlarına neden olanların, temellerini işçilere mezar edenlerin, hukuku atlatmaya çabalayanların, kamu kaynaklarını sermayeye peşkeş çeken çekenlerin gerçek yüzü, kirli ilişkileri gün gibi ortadadır. Bu yaşananların hesabını ise biz yaşam savunucuları her zaman sorduk ve sormaya devam edeceğiz. Unutmayın ki hiçbir suç cezasız kalmaz!

Açıklamanın ardından yaşanan hukuksuzluk tutanak ile kayda alındı. Tutanaklar ile hem adliyeye gidilerek suç duyurusunda bulunuldu, hem de Sarıyer Belediyesi’ne gidilerek bir şikayet daha yapıldı.

Video eklenecek.

maslak1453_baskin_7