(Rıfat Doğan / İleri – 24 Kasım 2015)

Yıldız Teknik Üniversitesi’ne bağlı Yıldız Kampüsü’nün Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesine karşı YTÜ öğrencileri Beşiktaş’ta bulunan kampüs önünde eylem yaptı.

YTÜ’nün Beşiktaş’ta bulunan Yıldız Kampüsü’nün külliye olması amacıyla Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesine karşı öğrenciler protesto eylemi yaptı.

Yıldız Savunması’nın yaptığı eylemde kampüs içerisinde yürüyüşe geçen öğrenciler ellerindeki ‘Yıldızı savunuyoruz’ pankartıyla kapının önünde bir açıklama yaptı. Öğrenciler sık sık ‘Yıldız külliye olmayacak’ ve ‘Yıldızı savunuyoruz’ sloganları attı.

‘UYARIYORUZ’

Öğrenciler adına açıklamayı Beste Pulcu okudu. Yıldız Kampüsü’nün ellerinden alınmasına izin verilmeyeceğine yer verilen açıklamada ‘Bugün burada bir kez daha ilan ediyoruz. Yıldız Kampüsü bizimdir! Buraya dair yapılacak her türlü plan öncelikle yukarıda saydığımızın siyasi parti meslek odası sivil toplum örgütlerinin görüşleri ve onayından geçmek zorundadır. Uyarıyoruz! Kampüsümüzü de içine alarak kurmak istediğiniz külliye projesinden derhal vazgeçin. Geçtiğimiz yıl ‘terk etmeme’ ve ‘son gün’ şenliği ile ortaya çıkarttığımız savunma iradesinin bugünden itibaren büyüyerek karşınıza dikileceğini unutmayın’ dendi.

‘BİZ DEDİĞİMİZİ YAPARIZ’

Yapılan basın açıklamasının başlayacak olan kampanyanın ilanı olduğu belirtilen açıklamada “Kampüsün her noktasında kamusal alan tartışmaları başlatacak kampanyayı fakülte fakülte bölüm bölüm sınıf sınıf bir savunma odağı haline getireceğiz. Kimse YTÜ’nün iradesini sınamaya çalışmasın. Tayyip Erdoğan ve yandaşlarının aksine biz dediğimizi yaparız” denildi.