(Nilay Vardar / Bianet & Foto: Nihan Bora – 26 Kasım 2015)

2008 yılından beri kapalı olan ve bir türlü restore edilmeyen Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) Ertuğrul 1890 filminin afişi asıldı.

Filmin yapımcılığını Türkiye tarafında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya tarafında ise Ertugrul Film Partners yapım ortağı grubu üstleniyor.

Beyoğlu Kent Savunması yaptığı açıklamada “AKM üzerine konulan reklam panosuna itiraz ediyoruz. İstanbul’un en önemli kültürel, tarihi ve mimari miraslarından biri olan AKM reklam panosu değildir. Bu reklam derhal kaldırılmalıdır” dedi.

Beyoğlu Kent Savunması, bu sabah konuyla ilgili Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul 2 Nolu Koruma Kurulu’na dilekçe gönderdi.

Daha önce de İstiklal Caddesi’ndeki Narmanlı Han’ın dış cephesini IPhone reklam panosu konmuştu. Beyoğlu Kent Savunması’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamalar üzerine Fransa’dan bir doktora öğrencisinin markaya mail atması sonucu reklam kaldırılmıştı.

AKM’de neler oldu?

Mayıs 2008’de tadilat nedeniyle kapatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından imzalanan protokolle İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın üstlendiği AKM yenileme projesini hazırlamak üzere Tabanlıoğlu Mimarlık görevlendirildi.

Sivil toplum örgütleri ve meslek odaları, AKM’nin bu proje kapsamında yıkılmak istendiği uyarısında bulundu.

Bakanlıkla yeni projede uzlaşıldı

İstanbul 9.İdare Mahkemesi, Kültür Sanat Sendikası’nın açtığı dava sonucu AKM’ye ait avan proje tadilatını iptal etti.

Yargı kararının alınması üzerine proje müellifi, AKM’nin yıkım sürecine yönelik davacı olan Kültür Sen, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yetkilileri ile bazı uzmanlar Mimarlar Odası’nın çağrısı üzerine  bir araya gelerek korunma şekli üzerinde uzlaşıya vardı. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile oda 20.12.2009 tarihinde AKM’de bir araya gelerek eserin uzlaşılan restorasyon koşullarını içeren bu protokol imzaladı.

2010 Ajansı süresi bitiyor bahanesi

Bakanlık söz konusu projenin revize edildiği yapının tamiri ve tadilatı için yeni projeyi onaylayarak 05.05.2010 tarihinde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansına gönderdi.

Sivil toplum örgütleri yaptıkları ortak açıklamada, ajans süresinin 31.12.2010 tarihinde sona ereceği bahanesi ile tadilat için gerekli olan ödeneğin sağlanmadığını belirtti.

2012’de Sabancı sponsoru

Şubat 2012’de Sabancı Holding ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında AKM restore işlemlerine dair mutabakat imzalandı. Restorasyonu projenin ilk mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu yapacaktı.

Mayıs 2013 çalışmalar durdu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mimarlar Odası’nın sorusu üzerine yolladığı yanıtta Mayıs 2012’de onarıma başlandığını bina statiği etkileyecek can ve mal güvenliği nedeniyle 24 Mayıs 2013’te çalışmaların durdurulduğunu belirtti.

8 Haziran 2013’te dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan “AKM’ye barok tarzında opera yapalım” dedi.

Geziden sonra polis karakolu

Gezi Direnişi’nin ardından AKM polis karakolu olarak kullanılmaya başlandı.

Mimarlar Odası, Nisan 2014’te binanın çürümeye terk edilmesine ve polis karakolu olarak kullanılmasına karşı suç duyurusunda bulundu. Ancak Ekim 2014’te kovuşturmaya yer olmadığına dair karar onandı.