(KOS Medya – 9 Aralık 2015)

Ağaoğlu’nun “1453” projesiyle üzerine sefere çıktığı Fatih Ormanı’na şimdi de Bilgili ve Doğuş ortaklar saldırmaya hazırlanıyor. Çevre ve Şehricilik İstanbul İl Müdürlüğü, Doğuş ve Bilgili Holding’in ortak olduğu Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş’ye ait Park Orman Tabiat Parkı Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) tanıtım dosyasını kabul ederek resmi süreci başlattığını ilan etti.#İstanbulaNefesOl’an Fatih Ormanı’nın proje için istenen kısmı, Bilgili ve Doğuş Holding’in kurduğu yüklenici şirket Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları tarafından, “kamping” adı altında yıllık 740 bin liraya kiralanmıştı. Bilgili ve Doğuş Holding’in Belgrat Ormanı’nın kentin içine uzanan kolunu işgal ve talan etme projesinde, Fatih Ormanı’nın üzerine yapılacak; 100’ün üzerinde çelik konstrüksiyonlu villa, lüks mağaza ve restoranlardan oluşan bir çarşı, çok katlı otopark ve 18.000 kişilik stadyum bulunuyor.

Projenin duyulmasıyla birlikte harekete geçen yaşam savunucuları “Diren Fatih Ormanı” ismiyle bir kampanya başlatmış ve Fatih Ormanı çevresinde, Bilgili Holding ve Doğuş Holding’in ortak olduğu Garanti Bankası önünde eylemler düzenlemişlerdi. Grup ayrıca son dönemde kaçak olarak sürdürülen Maslak 1453 projesine karşı ve Fatih Ormanı’nın çöpe bulanmış alanlarının ve deresinin temizlenmesi için çeşitli eylemler yapmıştı.”Diren Fatih Ormanı” akşam (9 Aralık) 19.00’da son durumu değerlendirmek için, Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi’nde biraraya geliyor.

Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi adresi şöyle;
Caferağa Mh. Albay Faik Sözdener Sk. Benson İş Merkezi No: 21 K5 D6 Kadıköy

Kuzey Ormanları Savunması da; “Fatih Ormanı’nı dükkan belleyip kiralamaya çalışan, ağzına kadar dolmuş kasalarını daha da şişirmek için halka yalan söyleyen Bilgili ve Doğuş Ortaklığını bir kez daha uyarıyoruz! Fatih Ormanı ne villalarınıza bir manzara, ne dev konserlerinize bir pist, ne markalarınıza bir çarşı, ne de para hırsınıza kurban edilecek bir “proje” alanıdır. Kuzey Ormanları kıyımına ortak olmayın. Biriktirdiğiniz parayı koyacak yer bulamıyorsunuz. Doyun artık. Fatih Ormanı sincabındır. Fatih Ormanı bizimdir. Ormanımızdan uzak durun!” diyerek ilgili tüm meslek odalarını ve çevre örgütlerini bu akşam düzenlenecek toplantıya katılmaya çağırdı.