(Serkan İlik / Cumhuriyet – 9 Aralık 2015)

Bozcaada’nın bakir koylarının ve plajlarının Bakanlık tarafından ihale edileceği iddiaları gündemde. Onlarca başvurunun yapıldığı koylar ve plajlar için bu kez bakanlık projeleri kendi hazırladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Kıyı Yönetmenliği” kapsamında Beylik Koyu’nun ihalesi ile gündeme gelen Bozcaada’nın bakir koyları ile ilgili yeni bir projenin gündemde olduğu bildiriliyor.

Geçen yıl Bozcaada’nın bakir koylarından Beylik Koyu, yerel yönetim ve halkın bilgisi dışında Çanakkale İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde çalışan bir görevliye ihale edilmişti.

Bakir koyların nasıl bir ihale yolu ile ihale edildiği tartışmaları sürerken gelen yoğun tepkiler üzerine bakanlık ihaleyi kazanan şahsın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü’nde çalışması nedeniyle önce ihaleyi iptal etmiş, sonrasında ihale ile ilgili soruşturma başlattığını duyurmuştu.

İHALE EDİLECEK KOYLARIN PROJESİNİ BAKANLIK HAZIRLIYOR

Bozcaada Haber’in haberine göre; önümüzdeki aylarda bakanlık, koyları ve plajları ihaleye çıkarmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda bu süreçte bakanlığa ihale için adadan ve ada dışından onlarca başvuru yapıldığı öğrenildi. Ancak iddialara göre Bakanlık bu kez başvuruları geçersiz kılarak koylar için projeleri kendisi hazırlıyor. Şu an için başvuruların geçersiz olduğu düşünülse de koyların ihale edileceği zaman daha önce başvuru yapanlar tekrardan ihalelere katılabilecekler.

AYAZMA PLAJI İKİYE Mİ BÖLÜNECEK?

Diğer bir iddia ise, uzun yıllardır gençlerin gelişimi ve sosyalleşmesi için büyük önem taşıyan Bozcaadaspor’un işletmesini üslendiği Ayazma Plajı’nın durumu da kritik.  İddialara göre bakanlık Ayazma’nın ihalesini önümüzdeki yaza kadar gerçekleştirebilir.Ayazma plajının bir bölümü sit alanı olduğu için plaj bu projelerle tamamen ikiye bölünebilir.

BAŞKAN YILMAZ: UMARIM İHALE AÇILMAZ, UMARIM BU BAKİRLİK BOZULMAZ

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, bu iddiaları kendisi de duyduğunu ancak şu an için kesin bir bilgeye ulaşmadıklarının da altını çizdi.

Yılmaz, “Eğer olur da iddialar doğru çıkarsa -ki umarım çıkmaz- biz belediye olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.” diyerek, koyların ihaleye çıkması halinde belediye olarak ihalelere katılacaklarını ancak istenecek rakamlara belediyenin gücünün yeteceğini söyledi.

Yılmaz, “Öncelikle bu koyların tesislere açılıp, açılmaması ile ilgili tüm yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Yani kıyı kenar çizgisi ile ilgili bizim bir inisiyatifimiz ne yazık ki yok. Bakanlık ihale edebilir, etmeyebilir de. Biz elimizden gelen ve yasal çerçevede itirazımızı yapacağız. Ayrıca olur da ihale açılırsa, gücümüz olsa Belediye olarak ticari amaçlı düşünen insanların eline geçmesini engellemek için ihalelere de girmek isteriz. Ama bu çok zor. Umarım ihale açılmaz, umarım bu bakirlik bozulmaz.”