(KOS Medya – 12 Aralık 2015)

Adeta termik santral cehennemine dönmüş bir belde Zonguldak – Çatalağzı... Aynı belde de 4 termik santral yetmezmiş gibi, beşinci ve altıncının da onayının çıktığı, yedincinin ise yolda olduğu bir yer. Her gün zehir soluyan Çatalağzı’nı İmre Azem “Termik Santral Kuşatmasında bir belde: Çatalağzı”nda anlatıyor

Videonun tanıtım yazısı ise şöyle:

Dünyanın gözü gezegenimiz için, geleceğimiz için artık sonuna geldiğimiz Paris İklim Zirvesi’nde. Tüketim toplumunun daha fazla üretim, daha fazla enerji açgözlülüğü tüm ekosistemi ve ekosisteme bağlı yaşayan tüm canlıları her geçen gün uçurumun kenarına biraz daha yaklaştırıyor. Karar mercilerinin fosil yakıt teşvikleri yaşamımızdan, yarınlarımızdan çalıyor.

Fosil yakıtlara olan bağımlılığın nelere mal olduğunu en sert şekilde görenler ise termik santrallerle komşu olanlar. Zonguldak’ın Kilimli İlçesi’ne bağlı Çatalağzı, Karadeniz’deki şirin bir beldeyken 2004’te bölgenin termik santral bölgesi ilan edilmesiyle tüm kaderi değişti. Bugün Çatalağzı’nda aktif çalışan üç termik santral bulunuyor, dördüncüsü ise yapım aşamasında. Beşinci ve altıncı termik santrallerin onay aldığı Çatalağzı’nda geçtiğimiz günlerde de yedinci termik santral başvurusu yapıldı. Yaşam alanlarıyla iç içe olan termik santraller beldeyi adeta bir termik cehennemine çevirmiş durumda. 2014’te beldede yapılan hava kirliliği ölçümlerinin Dünya Sağlık Örgütü’nün limitinin üç katı olması da Çatalağzı sakinlerinin nasıl bir kabus içinde yaşadığını gözler önüne seriyor.

Çatalağzı nefes almak istiyor, gezegenimiz nefes almak istiyor! Çatalağzı’ndan yükselen “Termiksiz Bir Gelecek İstiyoruz, fosil yakıt teşviklerini durdurun!” haykırışını Yuva Derneği için İmre Azem görüntüledi.