(KOS Medya – 15 Aralık 2015)

3. havalimanı projesi, bin bir çeşit yalan, hukuksuzluk ve tahribatla devam ediyor. Yaşamı insana, hayvana, ağaca ve toprağa dar etmenin her gün yeni yollarını buluyor.

Geçtiğimiz ay, deniz dibinden tek seferde 11 ton kum çekme kapasitesine sahip James Cook isimli bir gemi, Yeniköy – Karaburun arasında tur atarak deniz dibinden çektiği kumu havalimanı proje sahasının denizle buluştuğu noktaya püskürtmeye başlamıştı.

Bugünlerde ise James Cook yerine Karadeniz kıyısını başka bir gemi tehdit ediyor: Belçikalı şirket Jan De Nul’e ait Vasco Da Gama.

a2Vasco Da Gama, dünyanın tüm denizlerinin dibinden şimdiye dek milyarlarca metreküp kum çekmiş ve her türden ekosistemin betona kestirilmesinde öncü rol üstlenmiş bir deniz aracı. 136 metre derinlikte çalışabilen dev pompalara sahip. Kum çekme kapasitesi ise James Cook’un tam üç katı; 33 ton.

Bu gemi, ÇED raporunda “her hangi bir çalışma planlanmamaktadır” denen İstanbul kıyılarını mahvederek projenin suç ortaklığını yapıyor.

Bu geminin sahibi Jan De Nul kendini şöyle tanımlıyor: Kalite, güvenlik, sağlık ve çevre önce gelir. Çevre üzerindeki etki yakından izlenmekte ve en aza indirilmektedir. Çevre unsuru şirket için çok önemlidir ve bu nedenle çevre tahribatını en aza indirmek için çevre dostu alternatif yöntemlere yatırım yapmaktadır.

Kum çektiği noktalar başta kalkan olmak üzere bir çok balığın yuvalama alanlarıdır. Deniz dibinden kum çekmek, dalga sistemlerinin kıyıya etkisini alt üst edecektir.

Bu gemi 3. havalimanı denen talan projesinin suç aracıdır.