(Direnişteyiz – 17 Aralık 2015)

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması fezlekesi ile ilgili yazı dizisi nedeniyle hâkim karşısına çıktı. Dündar, tekzip davasından beraat ederken, yazı dizisi davasında ara karar açıklandı. Mahkeme, Can Dündar’ın fezlekelerin mahkemeye getirilmesi yönündeki isteğini reddederek davayı 3 Şubat 2016 saat 11.00’e erteledi.

a2Adana’da Ocak 2014’te durdurulan ve Suriye’ye insani yardım taşıdığı iddia edilen ancak silah taşıdığı ortaya çıkan MİT TIR’ları ile ilgili haberinden dolayı tutuklanan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar bugün İstanbul Adliyesi’nde hâkim karşısına çıkıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Dündar hakkında 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması fezlekesi ile ilgili haberleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve soruşturmanın diğer şüphelilerinin şikâyeti ile soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamelerle Dündar’ın 5 yıl 4 aya kadar hapsi isteniyor. Dündar bugün tutulduğu Silivri Cezaevi’nden saat 11.00’da İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya getirilecek.

Duruşma öncesinde CHP’li milletvekilleri, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Cumhuriyet çalışanları ve gazetecilerin aralarında bulunduğu çok sayıda kişi destek için adliyede toplandı.

Çağlayan’da Dakika Dakika Yaşananlar

ab

Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar

SAAT 13.20 Mahkeme heyeti davanın devam etmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 3 Şubat 2016 günü saat 11.00’de görülecek.

SAAT 13.15 Mahkeme heyeti 17-25 Aralık fezlekelerinin getirilmemesine karar verdi.

SAAT 13.00 Hakim Can Dündar’a bilgileri nereden bulduğunu ve ne suretle köşesine taşıdığını sordu. Can Dündar bu soruya şu yanıtı verdi:

Açık kaynaklardan bilgileri edindik. Yazıları açık kaynaklardan bilgilerle yazdım. Eğer fezleke gelirse ne kadarının doğru olduğunu görürüz.

SAAT 12.20 ‘Tekzip yayınlamama’ davasında Can Dündar için beraat kararı çıktı.

SAAT 12.15 Mahkeme salonunun açık kapısından dışarıdaki destek sloganları duyuluyor; Direne direne kazanacağız.

SAAT 12.05 Can Dündar alkışlarla duruşma salonuna girdi

SAAT: 11.45 Saat 11.00’de başlaması gereken duruşma 45 dakika geçmesine rağmen başlayamadı. Duruşma salonu önünde bekleyiş sürüyor.

SAAT: 11.15 Davayı izlemek için duruşma salonuna girmek isteyen CHP’lilerin büyük bölümü dışarıda kaldı.

SAAT 11:00 Çok sayıda kişi duruşma salonuna girmek istiyor.

SAAT 10:45 Çağlayan’daki İstanbul Adliye Sarayı’nda görülecek dava için büyük bir kalabalık mahkeme salonunun kapısı önünde…

Cumhuriyet