(İleri Haber – 18 Aralık 2015)

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen teklifle Arnavutköy’e bağlı Hadımköy Mahallesi’nde bulunan 41 dönüm mera alanı yapılaşmaya açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde tartışma yaratan bir teklif AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. Arnavutköy’de bulunan 41 bin metrekarelik mera alanı imara açıldı.

İBB Meclisi’nde önceki gün gündeme gelen ve Arnavutköy’e bağlı Hadımköy’de bulunan 41 bin 791 metrekare mera alanı ile ilgili 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği tartışmalara neden oldu.

‘MERA ALANLARI HİÇBİR ŞEKİLDE YAPILAŞMAYA AÇILAMAZ’

Daha önce maliye hazinesine devredilen söz konusu alanın mera vasfından çıkarılarak Mesleki ve Teknik Öğretim Tesis alanına alınmasıyla ilgili plan değişikliğine ilişkin Meclis’te söz alan CHP İBB Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu 4342 sayılı mera kanuna göre bu alanların hiçbir amaçla kullanılamayacağını ve yapılaşmaya açılamayacağını belirterek, raporda yer alan plan değişikliğinin kamu yararı taşıdığı görüşünü ‘meralar kamu yararına uygun değil midir?’ şeklindeki sözleriyle eleştirdi.

ERDOĞAN’IN ‘TEZEK YAKARIZ’ SÖZLERİNE GÖNDERME YAPTI

Hacıalioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğalgaz tartışmaları sırasında ‘tezek yakarız’ sözlerini hatırlatarak ‘Tezek yakacağız ya ne olur olmaz diye o nedenle mera alanlarına ihtiyacımız olacaktır” dedi.

Hacıalioğlu’nun eleştirisine cevap veren İmar Komisyonu Başkanı Hadi Diler ise Tarım İl Müdürlüğü’ne ait söz konusu alanın daha önceki 1/5 binlik planda mera vakfını kaybettiğini ve meslek lisesi alanı olarak değiştirildiğini belirterek bu plan değişikliğinin alanla ilgili 1/1000’lik planı olduğunu söyledi.

Mera alanının meslek lisesi alanı olmasıyla ilgili plan değişikliği raporu AKP’li üyelerin oylarıyla Meclis’ten geçti.