(Diken – 21 Aralık 2015)

İzmir’in turistik ilçesi Çeşme’yi çevreleyen tüm tepelerin, rüzgar enerji santralleri (RES) türbinleriyle dolacak olması, bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Yaşam alanlarında RES istemediklerini dile getiren Çeşme Turizm ve Tanıtım Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Boyacı, “RES’ler, insanlarımızda rüzgar sendromu gibi sağlık sorunları yaratmasının yanı sıra, yüksek gerilim hatlarıyla da ilçe tehlike yaşayacak” dedi.

cesme-res

Kent merkezine 400 metre uzaklıkta

Yılın hemen her döneminde eksilmeyen rüzgarıyla, dünyaca ünlü sörf merkezlerinden biri durumunda olan Çeşme’de rüzgardan enerji elde etmek için birbiri ardına, ilçeyi çevreleyecek RES projeleri hazırlandı. Projeler için gerekli izinler alınınca, şirketler inşaat çalışmalarına başladı.

Kent merkezine sadece 400 metre uzaklıkta türbin direklerinin dikilmeye başlaması ve RES kurulacak alanların ortaya çıkmasıyla tepkilerini artıran Çeşme sakinleri, çevreciler ve arazilerine türbin kurulması planlananlar ‘acele kamulaştırma kararlarına’ karşı hukuk mücadelesi başlattı. Başvurular üzerine yargı bazı projeler için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İlçede gizlilik içinde yürütülen ve sayısının 12 olduğu bilinen projelerden şu ana kadar beşinin yeri ortaya çıktı. Bunlardan Sarnıç’taki projenin sekiz türbininden altısının kurulumu tamamlandı. Ancak bu projeye yönelik açılan çok sayıda davada çıkan iptal ve yürütmeyi durdurma kararlarından dolayı, türbinler kurulmasına rağmen faaliyete geçemedi.

Çeşme’yi çevreleyen tüm tepelere RES

cesme-res1

Bunun yanı sıra, şu anda iş makinelerinin girdiği Karadağ bölgesinde altı, Reisdere Germiyan arasında da sekiz türbin direkli iki farklı RES projesinin daha hayata geçeceği öğrenildi. Ayrıca, Mamur Baba bölgesiyle Alaçatı Kızılkaya’da da yine RES projeleri için gerekli lisansların alındığı ortaya çıktı.

Bu projelerin de önümüzdeki dönemde, kurulumunun tamamlanıp hayata geçmesiyle, Çeşme’yi çevreleyen tüm tepelerin, metrelerce yükseklikte direklere ve geniş kanatlara sahip türbinlerle dolacağı ifade edildi.

cesme-res3

Kızılkaya-Reisdere-Germiyan RES alanları.

Küçük çaplı bir nükleer santral

İlçede, RES’lere karşı etkin mücadele veren isimlerden Çeşme Turizm ve Tanıtım Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Boyacı,“Çeşme’de de kimse RES’e karşı değil. Sadece mahalle sınırları içindeki tepelere kurulan türbinlere ve şehir içinden geçen enerji nakil hatlarına itiraz ediyoruz” diye konuştu.

Türbinlerin ilçenin hemen hemen tamamını kaplayacak şekilde planlandığını dile getiren Boyacı, şöyle devam etti:  “Ayrıca bu yetmezmiş gibi, türbinlerden elde edilecek enerjinin nakil hatları da, Alaçatı’dan geçecek. Yani otoyol ile Alaçatı Port arasındaki bölgeden geçecek. Yüksek gerilim hatları, 150 metre arayla geçiyorlar ve 600 metrelik alanı kapatıyorlar. Kutlu Aktaş Barajı’nın bulunduğu alanda enerji depolanacak, orası da küçük çaplı bir nükleer santrale dönüşecek.”

Avrupa bunları yaşadı

Türbinlerin insanlarda ‘rüzgar sendromu’ adı verilen bir rahatsızlığa sebep olduğunu savunan Boyacı, “Kanatların, insanlarca duyulamayan titreşimleri var. Bu insanlarda rüzgar sendromu denilen bir sendrom yaratıyor. Avrupa bunları yaşadı. Bunların hepsini kaldırıp denizin içine yaptı ya da uzak bölgelere götürdü. Kanatların oluşturduğu ses duyulmuyor ama hissediliyor. Bu da çeşitli hastalıklara neden oluyor” ifadelerini kullandı.

‘RES’e karşı değiliz ama yeri burası değil’

cesme-res2

Halen RES projesi için türbinlerin kurulacağı alanların hazırlandığı Reisdere bölgesinde yaşayan Emel Devin ise “Yaşam alanlarımızın yakınına RES’e karşı çıkıyoruz. Köyümüzün havasını etkileyecek, bizlerin sağlığını etkileyecek RES’leri çevremizde istemiyoruz. Yani RES’e karşı değiliz ama yeri burası değil. Doğal güzellikteki bu yerin RES’e uygun olmadığını düşünüyorum” dedi.

İnsan yaşamından uzağa gitsinler

Köy sakinlerinden Nuran Erden de, “Enerji tabii ki herkese, hepimize lazım. RES’e karşı değiliz. Ama tarım alanlarına, insan yaşamına yakın olmasına karşıyız. Bu türbinlerin kurulmasıyla, hayvanlarımız etkileniyor. Türbinlerin dönmesiyle, rüzgarın zaten yönü değişiyor. Köydeki tarım alanından, insan yaşamından uzak, bunların olmadığı yere gitsinler” diye konuştu.