(KosMedya / 21 Aralık 2015)

İstanbul’un kuzeyinde, Karadeniz kıyılarında katil 3. havalimanı projesi için bin bir türlü dümenle yaşam, doğa ve adalet talanı sürüyor. Gerek toprak üstünde gerek deniz dibinde, yaşamın düşmanları cirit atıyor.

Uluslararası boyuttaki bu projenin inşaatında suç ortakları da uluslararası oluyor. Geçtiğimiz aylarda, Jan De Nul isminde Belçikalı bir şirkete ait olan ve Dubai’nin Palmiye Adaları’nın inşaatında da çalışan James Cook adında bir gemi denizden kum çekerek Yeniköy ve Karaburun sahilini talan etmeye başlamıştı.

jc

Kısa süre sonra James Cook’un yerini adeta yüzen bir şehir olan canavar benzeri bir başka gemi aldı: Vasco Da Gama. 5 noktadan kum çekme planı olan bu gemi, şu an Karaburun – Yeniköy arası hatta en az 30 farklı noktada denizin dibini devasa tarayıcı cihazlarla parçalamakta ve yüz binlerce ton kumu çekerek özel boru hattıyla proje için çalışan kum ocaklarına aktarmakta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu şehri yıkıma uğratan Jan De Nul’e nasıl bir talana ortak olduklarını bilip bilmediklerini Facebook üzerinden dostlarımızla sorduk. Şirketin yaklaşık 10 bin takipçili sayfasına, yaşam savunucularıyla paylaştığımız bir metni yerleştirerek şirketin ortak olduğu bu talanı adresine teslim ettik. Zamanlamamız manidar olduğundan, İngilizce hazırladığımız bu metin ve geminin çalıştığını belgeler fotoğraflarımız, yaşam savunucularının dijital eylemi sonucu saatler boyunca bir sayfanın bir çok paylaşımında yer tutabildi.

burshot1

 

burshot2

 

shot3

 

shot4

Ürkmüş olacak ki, Jan De Nul, resmi Facebook sayfasında yaptığımız yorumları silmekle kalmadı, yorum yapan tüm dostlarımızı ve Kuzey Ormanları Savunması hesabını engelledi.

Şu anda ortak olduğu katil proje 3. havalimanını ifşa ettiğimiz gibi, Jan De Nul’ün buradaki ortaklığını da ifşa etmeye devam edeceğiz. Jan De Nul bize hala cevap vermiş değil. Bir cevap -aslında bir itiraf- bekliyoruz evet, ama bu daha beklediğimiz ilk şey, bu daha attığımız ilk adım. Çünkü 3. havalimanı projesi, İstanbul’un son kalan orman ekosistemlerini ve deniz ekosistemini yok ederken, çevreyi ilk plana koyduğunu iddia eden bir şirketin bu talana ortak olmasına göz yummayacağız.

Kuzey Ormanları direnecek, İstanbul direnecek.

we demand answers

ISTANBUL SHORELINE - DECEMBER 12nd, 2015