(Bestanuçe – 23 Aralık 2015)

Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Karadeniz’in siyasi rant uğruna talan edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahriplerin ve talanların sorumlusu merkezi yönetimdir” dedi.

Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği, özelde Artvin genelde ise Karadeniz Bölgesi’nin rant uğruna talan edilmesine ve yağmalanmasına ilişkin TBMM Dikmen kapısı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Artvin’i yok ettirmeyeceğiz” pankartı ile “Maden yapma boşuna yıkacağız başına”, “Yeşil yola dur de” dövizlerinin taşındığı alanda açıklamayı yapan dernek yöneticisi Sabriye Tuncay; Karadeniz Bölgesi’nin, rant uğruna yağmalandığını belirtti.

‘Karadeniz’i yağmalıyorlar’

Kural tanımazlıkların ve çarpıklıkların sürdürüldüğüne vurgu yapan Tuncay, “Önce Karadeniz yoluyla başladı, HES’ler ile devam edildi, şimdi de yeşil yol ile Karadeniz’i yağmalıyorlar” şeklinde konuştu. Son dönemde bölgede artan maden çalışmaları ile taş ocaklarının toprak yapılarını bozduğunu ifade eden Tuncay, yapılan barajlarında iklimi etkilediğini ifade etti.

“Yaşanan tüm olumsuzlukların sorumlusu merkezi ve yerel yönetimlerdir” diyen Tuncay, “İlgili kurumların araştırma ve raporlarının dikkate alınması, Kentler kurulurken ve genişletilirken alt yapı projelerin dünya standartlarına uygun ve sağlıklı yapılması, Yeşil Yol projesinin derhal durdurulması, riskli bölgelerin güvenli yerlere tahliye edilmesi” gibi taleplerini de dile getirdi.