(Bianet / 25 Aralık 2015)

Hayvan Hakları İzleme Komitesi ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği, çatışmalarda ölen ve hakları gasp edilen hayvanlara dikkat çekmek için yarın Kürt illerine gidiyor.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği, çatışmalarda ölen ve hakları gasp edilen hayvanlara dikkat çekmek için yarın Kürt illerine gidiyor.

“Çocuklar İçin Barış” kampanyası kapsamında yüze yakın sivil toplum örgütü yarın Diyarbakır’da buluşuyor. Buluşmaya, çatışma ve savaş ortamından tüm canlılar için endişe duyduklarını belirten hayvan hakları savunucuları da katılacağını açıkladı.

aGrup yarın 11’de Diyarbakır’da açıklama yapacak, ardından 34 insan ve 59 katırın katli ile sonuçlanan Roboski Katliamı’nın 4.yılında Roboski’ye, oradan da çeşitli illerdeki hayvan barınaklarını ziyaret ederek rapor hazırlayacak.

Hayvan barınakları ziyaret edilecek

HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner “Savaş, insan-hayvan-doğa ayırt etmeden tüm canlıları katlediyor, onların haklarını gasp ediyor” dedi.

“Roboskî katliamının yıldönümünde insanların acısını paylaşmak, hayvanların sesi olmak için Roboskî’ye hareket edeceğiz. Buradan yaklaşık bir yıldır tekrarladığımız vicdanî ret çağrılarımızı bir kez daha yapacağız ve tüm canlıları etkileyen savaşın kaynağını hep birlikte kurutmak için tüm Türkiye’ye sesleneceğiz.

“Günlerdir abluka altında bulunan kentlerdeki, haber alamadığımız hayvan barınaklarını ziyaret edecek ve buralardaki hayvanların koşullarını raporlayacağız. Bölgedeki kentlerde, mahallelerde hapsolan ve zorunlu göce tâbi tutulmak istenen insanlar ve buralarda yaşayan sokak hayvanları ve barınaklar konusunda hazırlayacağımız rapor doğrultusunda acil bir eylem planı çıkartıp tüm Türkiye’de ve dünyada ilişki içerisinde olduğumuz oluşumlara dayanışma çağrısında bulunarak savaş koşullarındaki insanların ve insan-dışı hayvanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçeceğiz.”