(Sendika.org – 26 Aralık 2015)

Narmanlı Han’ın restoran ve mağaza adasına dönüştürülmesine sayılı günler kala Beyoğlu Kent Savunması, han önünde oturma eylemi yaptı, projeye izin vermeyeceklerini ilan etti

Beyoğlu’nun en eski binası ve simgelerinden olan, tarihi ve kültürel  miras olarak önemli bir yer tutan Narmanlı Han’ın restoran ve mağaza adasına dönüştürülmesine sayılı günler kaldı. Narmanlı Han’ın satılmasının ardından kapatılacağını duydukları ilk günden bu yana han için, kedileri için, bekçsi için direnen Beyoğlu Kent Savunması 25 Aralık’ta da hanın önünde oturma eylemi yaptı.

Beyoğlu Kent Savunması Narmanlı Han önünde yaptığı oturma eylemi ve basın açıklamasında Beyoğlu’ndaki bütün kültürel-tarihi mirasa, değerlere yönelik acımasız saldırının bir örneğini daha yaşamak üzere olduklarını belirtti. Bu projeye göre, Narmanlı Han’ın daha önceki işlevinden, kültürel değerinden arındırılarak bir restoran ve mağaza adasına dönüştürüleceğini, Narmanlı Han’da aceleye getirilmek istenen bu projeye ve inşaata karşı olduklarını, hukuki süreçler tamamlanmadan ve esas kullanıcıları olan Beyoğlu sakinlerinin ve halkın onayı alınmadan işletilecek bir sürece izin vermeyeceklerini ifade etti.

narmanlı-han-oturma-eylemi_25-12-15-3