(Burak Avşar / Gaia – 27 Aralık 2015)

Dünyanın pek çok kentinde başarıyla uygulanan bisiklet paylaşım projelerinin bir yenisi şimdilerde ODTÜ öğrencileri tarafından başlatılmaya çalışılıyor.

a1ODTÜ öğrencilerinin Change.org üzerinden başlattığı kampanyanın muhattabı ODTÜ yönetimi. Projenin başarıya ulaşması durumunda, kampüs içi ulaşımda kolaylık ve sürdürülebilirlik sağlanması hedefleniyor.

“Campus Bike Sharing” ismiyle başlatılan projede, öğrenciler 5 adet güneş enerjili bisiklet istasyonu kurmayı hedefliyor. Her bir istasyonda 15 bisiklet için yer bulunacak projenin ilk hedefi 50 adet bisiklet. Bu sayede öğrenciler otostop çekmek ya da otobüs kullanmak zorunda kalmayacaklar.

Hırsızlık oranının oldukça yüksek olduğu Türkiye’de böyle bir projenin nasıl uygulanacağı da sorulan sorular arasında. Ancak öğrenciler bu sorunu her istasyonda yarı/tam zamanlı çalışacak 2 öğrencinin kontrolü ile çözüleceğini belirtmiş.

Projenin maddi ihtiyacının sponsorlar tarafından giderileceğini belirten ekip, istasyonların bulunacağı yerleri ise şöyle belirtmişler: A1 Kapısı, A4 Kapısı, Çarşı ya da Kütüphane, Mühendislik Fakültesi ve A7 Kapısı.

Proje şimdilik bitmiş gözüküyor, ancak ODTÜ yönetiminin iznine bağlı. Bu yüzden Change.org üzerinden açılmış kampanyada bir imza atarak bu projeye destek verebilirsiniz.