(Sendika.org – 27 Aralık 2015)

Validebağ Savunması nöbete devam ediyor. Engellenen inşaatın molozları da Validebağlıların ısrarlı talepleri üzerine kaldırıldı

Validebağ Korusu içinde yer alan İzci Evi bölgesinde başlayan inşaat girişimi, Validebağ Gönülleri tarafından geçtiğimiz Kasım ayında ikinci kez engellemişti. Engellenen inşaatın koru içinde bırakılan malzemelerinin kaldırılması için ise, Validebağlıların ısrarlı talepleri ve düzenledikleri imza kampanyaları sonrasında oluşan kamuoyu baskısıyla nihayet 25 Aralık’ta kaldırıldı.

Korudaki yeni tehlike: Taşyapı inşaatı

Ancak korudaki hareketlilik ve nöbet bitmiş değil. Korunun kuzey sınırında, Taşyapı firması tarafından konutlar yapılmakta. Lüks bloklar, koru sınırına sıfır olarak yapıldığı gibi, cepheleri de koruya bakıyor. Önlerinde boş bir alan bırakılmayan Taşyapı inşaatın, korunun kuzey kısmını kullanmak istediğini uzun zamandır dillendiriliyor. Nitekim, önceki hafta Taşyapı ekibinin yine aynı bölgede incelemeleri de Validebağ Gönüllüleri tarafından tedirginlikle karşılanmıştı.

Validebağ Gönülleri bu ve buna benzer girişimlere de izin vermeyeceklerini, kararlılıkla mücadele edeceklerini ifade ediyorlar.

validebag-nobet-2

Validebağ Korusu’na destek her geçen gün büyüyor

Koruda çevre, doğa ve kent çalışması yapan gruplar da arka arkaya nöbete desteğe geliyor ve gönüllülerle toplantılar düzenliyor.

Validebağlılar koru icindeki nöbetleri bundan sonra daha da arttıracaklarını belirtiyorlar.