Acarlar Longozu, Kuzey Ormanları’nın doğu sınırı olan Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e ulaştığı ağız kesiminin yaklaşık 6 km batısında yer alır. Sakarya’nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Acarlar Longozu, Türkiye’nin İğneada’dan sonra ikinci büyük, tek parça halindeki en büyük longoz (subasar) ormanıdır. Genişliği 250–1250 m, uzunluğu 7,5 km’dir. Oluşumu açısından tipik bir kıyı set gölüdür. Karadenizle arasında 20–25 m yüksekliğinde kumullar, güneyinde ortalama 100 m yüksekliğinde alçak tepelerle sınırlanır.

4

Çevresinde Karasu’ya ait 5 köy: Denizköy, Karamüezzinler, Üçoluk, Taşlıgeçit, Camitepe, Kaynarca’ya ait 3 köy; Turnalı, Büyükyanık, Birlik köyleri bulunur. Türkiye’de nadir bulunan subasar orman ekosistemiyle 1998 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun aldığı kararla ile 1. derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. Adapazarı Toprak Su Teşkilatı 1971 yılında gölün gideğeni olan Okçu deresini genişleterek kanala dönüştürmüştür. O zamandan günümüze gölün alanı %40’ı (9.443 km²) küçülmüştür[1].

5

Gölde bir kısmı endemik olan bitki ve hayvan türleri yaşar. Özellikle göçmen kuşların üreme ve kışlama alanıdır. Orman alanında dişbudak, kızılağaç, kayın, karaağaç türleri yaygındır. Çocuk felci tedavisinde kullanılan Göl soğanının ticareti Kaynarca köylüleri tarafından yapılmaktadır. Longozda yayın, kızılkanat, sazan balıkları, çevrede tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap yaşar[2]. Longoz Sakarya’daki tek Yaban Hayatı Geliştirme sahasıdır. Su meneksesi (Hottonia palustris) yurdumuzda endemik bir tür olarak yalnızca Acarlar Gölü’nde bulunur. Ayrıca göl lalesi (Leucojum aestivum) gibi bazı nadir tur de Acarlar Gölü’nde bulunmaktadır.[3] Longoz 2009 yılında hazırlanan planla Sulak Alan olarak tescillenmiş ve planlaması yapılmıştır.[3]

2

Acarlar Longozu, Karasu kısmına yürüyüş yolu, park alanı ve restorant yapılarak; sandal, deniz bisikleti, ve piknik gibi insan etkinliklerine açılarak Eko-turizm adı altında baskı altına alınmıştır. Longoz çevresinde yer alan 8 köyün atık suları göle karışabilmektedir. Tarımsal faliyetlerde aşırı gübre ve ilaç kullanımı göle kimyasal girişini artırmaktadır. Longozun kıyılarından tarım yapmak için tarla elde edilmeye çalışılmaktadır. Bölgede kaçak ağaç kesimi ve avlanma vardır. Gölün Sakarya ile bağlantısı kontrol edilmeli suyun akışını engelleyecek durumlar düzenlenmelidir. Göçmen kuşların kuluçkaya yattığı zamanlarda longozda motorlu teknelerle gezilmesi su kuşlarına zarar vermektedir.

(Kaynak: Karasu ve Kaynarca Beledeyeleri web siteleri ve wikipedia)

BURSALI FOTOĞRAF SANATÇISI ORHAN TURHAN, BURSA’DA SON DÖNEMDE YAPILAN BELGESEL İLE ADINDAN SÖZ ETTİRMEYE BAŞLAYAN KARACABEY LONGOZ ORMANLARINI FOTOĞRAFLADI. (İHA/BURSA-İHA)

6

acar_11