(Basın açıklaması – 6 Ocak 2016)

Hayvan hakları örgütleri, çevre ve kent savunmaları, Kısırkaya hayvan toplama kampına karşı verilen hukuk mücadelesini aktarmak üzere basın açıklaması düzenliyor. 8 Ocak cuma günü yapılacak ortak basın açıklaması Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde düzenlenecek.

KISIRKAYA TOPLAMA KAMPI BASIN TOPLANTISI DAVETİ

DSC_0288Kamuoyunda büyük tepkilerle karşılaşan Kısırkaya toplama kampının kapatılması istemi ile Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından açılan davada, İstanbul 6. İdare Mahkemesi, inşaatın yapıldığı arazinin imar mevzuatına aykırılık teşkil etmesi ve inşaat için gerekli izinler alınmaması sebebi ile iptal kararı verilmiştir.

İdari yargı kararına rağmen söz konusu tesisin, yasa dışı bir şekilde, işletilmesine ek olarak, İBB Meclisi’ne sunulan komisyon raporunda Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı II. Etabı’nın ilçe belediyelerince kullanımına dair “Ortak Hizmet Protokolü” imzalanması gündeme gelmiştir. İdarî yargı kararı ile birçok yönden mevzuata aykırı bulunan arazi tahsisi ve proje, diğer mahallî idarelerin de kullanımına açılmak istenmektedir.

2

Kısırkaya’da hukuksuz olarak faaliyeti süren ve hatta Anadolu yakasında da yapılması planlanan bu toplama kampları İstanbul’un tüm dengelerini değiştirecektir. Yaşanan bu hukuksuzluğu ve rant planlarını teşhir etmek, sürecin başlangıcından beri yaşananları ve verdiğimiz hukuk mücadelesini anlatmak üzere 8 Ocak 2016 Cuma günü saat 12:00’da TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi  (Kemankeş Mah. Kemankeş Cad. No:31 Karaköy/ Beyoğlu) gerçekleştireceğimiz basın toplantısına davetlisiniz.

YER: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi  (Kemankeş Mah. Kemankeş Cad. No:31 Karaköy/ Beyoğlu)
TARİH: 
8 Ocak 2016 Cuma
SAAT: 12.00

ÇAĞRICILAR:

kısırkaya 2

BAĞIMSIZ HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ AKTİVİSTLERİ  facebook.com/HayvanOzgurlugu
DÖRT AYAKLI ŞEHİR  https://www.facebook.com/D%C3%B6rt-Ayakl%C4%B1-%C5%9Eehir-698853040129347
HAYVAN HAKLARINI KORUMA VE GELİŞTİRME DERNEĞİ (HAGİD)
İSTANBUL KENT SAVUNMASI  facebook.com/IstanbulKentSavunmasi
KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI  kuzeyormanlari.org
SARIYER KENT DAYANIŞMASI  facebook.com/SariyerDayanismasi
YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ  yeryuzuneozgurluk.org

kısırkaya 1