(Hasan Karalı / Cihan – 11 Ocak 2016)

Rusya ile yaşanan siyasi gerginlik akademik ilişkileri de olumsuz etkilemeye başladı.

Rusya Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi’nin (MEPhI), Hacettepe, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Ankara Üniversitesi ile yürüttüğü eğitimde işbirliği anlaşmalarını iptal ettiği bildirildi. Özellikle Ankara Üniversitesi ile yapılan anlaşma Mersin Akkuyu’da kurulacak olan nükleer santrale yetişmiş personel sağlamayı amaçlıyordu. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, kararı şaşkınlık ve üzüntü ile karşıladıklarını söyledi.

Rusya Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi’nin Hacettepe, İTÜ ve Ankara Üniversitesi ile olmak üzere 3 Türk üniversitesi ile anlaşması bulunuyordu. Hacettepe ve İTÜ’nün işbirliği iki üniversite arasında bilim, eğitim ve sosyal alanları kapsıyordu. Ankara Üniversitesi ile yapılan anlaşma kapsamında ise  Mersin Akkuyu’da kurulacak olan nükleer santrale yetişmiş insan gücü sağlanacaktı.

Rektör İbiş: Siyasi anlaşmazlıklar eğitimi etkilememeli

Nükleer Üniversitesi’nin anlaşmayı iptal kararı aldığını duyuran Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Kararı şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade eden İbiş, “Üniversitemizin Rusya Federasyonunda bulunan 8 üniversite ile anlaşması bulunurken, bunlardan biri olan MEPhI tarafından anlaşma iptali kararı alındı. MEPhI’nin aldığı bu kararı şaşkınlıkla karşılıyoruz ve üzüntü duyuyoruz. Ülkeler arasında zaman zaman yaşanabilecek siyasi anlaşmazlıkların bilim ve eğitim alanlarını etkilemesine izin verilmemesi gerekir. Çünkü bilim, eğitim, bilgi evrenseldir ve politik etkilerden bağımsızdır. Ayrıca gelecekteki ilişkilerin inşasında temel alanların başında bilim ve eğitimin geldiği unutulmamalıdır.” dedi.

Üniversitenin kapılarının Rusya Federasyonu’ndan gelen akademisyen ve öğrencilere her zaman açık olduğunu dile getiren İbiş, “Rusya Federasyonu’ndaki ortaklarımızla süregelen bilim ve eğitim ilişkilerimizin de akamete uğramaksızın tarafımızca devam ettirilme isteğimizi korurken, aynı evrensel bakış açısı ile Rusya tarafının da benzeri anlayışı koruması gerektiği inanç ve tavsiyemizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. Bu kararlarını evrensel üniversite anlam ve değerleriyle uyuşmadığını onlara bu mektupla ileteceğiz.” ifadelerini kullandı.