(Diken – 12 Ocak 2016)

Güneydoğu illerindeki ablukanın bir an önce son bulmasını talep eden 1128 akademisyenin çağrı metnine karşılık, ‘devletin ve milletin yanında’ olduklarını duyuran akademisyenlerin sitesi ‘sıfırlandı’.

a1Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘aydın müsveddeleri’ diye tepki gösterdiği, 1128 kişilik ‘Barış için akademisyenler’ adlı oluşuma karşılık Türkiye için akademisyenlergrubu ortaya çıkmıştı.

Bildirisinde ‘Barış için akademisyenler‘ grubu için ‘sözde akademisyenler’ ve ‘iftiralar atan ve kendini akademisyen olarak niteleyen bir güruh’, ‘alçak’ ifadelerini kullanan akademisyenlerin sayısı 150’yi bulmuştu.

Ancak daha sonra listede yer alan bazı isimlerin imzalarının ‘sahte‘ olduğu ortaya çıktı. Fatih Yaşlı ve Can Irmak Özinanır, isimlerinin listeye izinsiz olarak eklendiğini açıkladı.

Sahte imzaların‘ ortaya çıkmasının ardından sitedeki isim sayısı sıfırlandı, daha sonra da site tamamen kapatıldı.

Devletin güneydoğudaki ilçelerde devam eden operasyonlara destek verilen imza metninde, “Bu kasıtlı ve akademik çehreli cahilane bildiriye reddiye olmak üzere ve Türk Milleti’nin gerçek duygu ve düşüncelerini temsil ve ifade arzusuyla hazırladığımız bu bildiriye imza atan bizler, bilinsin istiyoruz ki şu anda Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve daha pek çok yerde yapılan operasyonlara destek veriyoruz” deniliyordu.