(Kuzey Ormanları Savunması – 14 Ocak 2016)

Cizre ve Silopi’de 32 gün, Sur ve Nusaybin’de 43 gündür devam eden sokağa çıkma yasakları ve çatışmalara ilişkin açıklama yapan akademisyenler insan hakları ihlallerine dikkat çekerek devleti bu bölgelerde işlediği suçlardan sorumlu tuttuklarını ve hesap vermesini istediklerini açıklamıştı.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır. Herkes eğitim hakkına sahiptir. Bireylerin, bir devlet toprakları üzerinde serbestçe dolaşma ve oturma hakkı vardır. Herkesin, kendisinin ve ailesinin sağlık ve refahı için beslenme, giyim, konut ve tıbbi bakım hakkı vardır.

Ancak bu hakları hatırlatan akademisyenler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ihanetle suçlandı ve bu konuşmanın hemen ardından YÖK, akademisyenler hakkında gereğinin yapılacağını açıkladı. Hemen ertesinde de tescilli çeteci Sedat Peker, barış isteyen akademisyenlerin “kanını oluk oluk akıtacağını” söyledi. Aynı günün akşamı, akademisyenlerin imzalarını açıkladığı barisicinakademisyenler.net sayfası saldırıya uğrayarak hacklendi.

Akademisyenler tarafından yapılan açıklamanın, yandaş gazete manşetlerinde terör işbirlikçisi, YÖK tarafından terör destekçiliği olarak sunulması, durumun vahametini gösteriyor. Düşünce ve anlatım özgürlüğüne karşı devletin tüm imkânları ile yapılan bu sistemli saldırıya karşı imza veren yüzlerce akademisyen dostmuzun yanındayız.

Barış İçin Akademisyenler inisiyatifinde yayınlanan metne imzacı olmak için, yaşam savunucusu akademisyen dostlarımıza info@barisicinakademisyenler.net adresinden imza verebileceklerini hatırlatırız.

Barış isteyen akademisyenlere destek için düzenlenen imza kampanyasını paylaşıyoruz, imzalıyoruz: https://barisadestekblog.wordpress.com/