(KOS Medya – 17 Ocak 2016)

İnceğiz Mağaraları; Çatalca İlçesi’nin 9 km. kadar kuzeybatısında, Karasu Vadisi kenarında İnceğiz köyü yakınında, 3000 yıl öncesine dayanan bir yerleşim bölgesidir. Kayalara oyulmuş 3 manastır grubundan oluşan mağaraların bulunduğu vadinin sonunda ve mağaraların üst kısmında Maltepe Nekropol Alanı bulunmaktadır.

73088896

Maltepe’de iskanın M.Ö. 3. yüzyılda Helenistlik Dönemde Byzantion ile başladığı, Roma İmparatorluğu Döneminde İmparator Claudius’un Trakya’yı tam bir Roma eyaleti yapmasından sonra Byzantion yanında Perinthos şehri ile de ilişkiler içersinde olan ve Aphrodit kültürünün görüldüğü bir Trak yerleşimi olduğu düşünülmektedir.

AMO_1399son

M.S 4. ve 5.yüzyıl başlarında Hristiyanlığın kabulüyle Maltepe’de iskan son bulmuştur. Maltepe’yi terk eden insanlar fazla uzağa değil, suya yakın ve hava şartlarının daha uygun olduğu alttaki mağaralar bölgesini yeni iskan bölgesi olarak seçmişlerdir. İnceğiz Mağara Manastırlarının en görkemlisi İnceğiz köyüne yakın 1. grupta olanıdır.

73089023

Kalker bloğunun içine dört katlı olarak oyulmuştur. İçerisinde bir kilise, kaya içine oyulmuş mezar yeri ve vaftiz teknesi olarak kullanıldığı düşünülen bir çukur bulunmaktadır. Üst katlara kayalara oyulmuş merdivenlerle çıkılmaktadır.

58034303

İkinci katta yer alan kilisenin tavanında büyük bir haç motifi vardır. Diğer 2. ve 3.grup mağaralarındaki oyma sistemi Eskişehir Frig vadisindeki M.Ö 1.Bin Frig oymaizlerini hatırlatmakta olup görülmeye değerdir.

incegiz1

Mağaralar, Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı Salako ve Davaro filmine de ev sahipliği yapmış, ayrıca eski Tarkan filmlerinin bazıları da buralarda çekilmiştir.

maxresdefault-1

Kaynak: incegizmagaralari.com