(Post Beykoz – 16 Ocak 2016)

Kamu yararına olan yapılara, (Okul, belediye vb. gibi) bölgenin imar planlarında özel yapılara göre biraz daha ayrıcalık tanınır. Örneğin %6 imar iznini olduğu bir bölgede, yapı kamu yararınaysa bu %25’e kadar çıkabilir.

cengiz-vakfı1

Orman arazisinin önceki hali

Yaklaşık bir kaç yıl önce vakıflara da bu ayrıcalık tanındı ve karşımıza Medipol başta olmak üzere vakıf adı altında yüzlerce ticarethane çıktı. İmar izni konusunda sorun yaşamayan bu vakıflar genelde özel okul ve hastane yapıyorlar.

cengiz-vakfı2

şimdiki hai

Medipol’ü Kavacık’tan dolayı bütün Beykoz bilir. Bu defa da Beykoz Elmalı yolu üzerinde KİPTAŞ ormanı olarak bilinen büyük ormanın hemen yanında özel bir orman bir vakıf tarafından yerle bir edildi. Bu orman 2 parselden oluşup Beykoz’un akciğeri olarak bilinen bölgenin tam ortasında yer alıyor.

Cengiz İnşaat’a ait bir vakıf tarafından yapılan özel üniversite olduğu iddia edilen yerin ruhsatını veren Beykoz Belediyesi, konu ile ilgili bilgi vermekten kaçınırken, isim vermek istemeyen bir belediye yetkilisi “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın emri ile ruhsat vermek zorunda kaldık” dedi.

cengiz-insaat5

Bu yer ile ilgili geçtiğimiz yıllarda CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin bölgeye gidip bir basın açıklaması yapsa da herhangi bir yargı başvurusu olmadığı için bu açıklama havada kaldı. Fotoğraf karelerinde dönemin CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, mevcut İlçe Başkanı Mahir Taştan ve bir çok partili görülmekte.

cengiz-insaat7

Hava ve yan fotoğraflar durumun ciddiyetini tam manası ile gözler önüne seriyor.

cengiz-insaat6