Haber

Published on Ocak 20th, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

945 yıllık zeytin ağacını taşıma riskine değer mi?

(Nilay Vardar / Bianet – 20 Ocak 2016)

Ziraat Mühendisi Atalık, yapraklı ağaçların usulüne uygun taşındığı takdirde yaşama olasılıklarının yüksek olduğunu ancak bunun yüzde yüz garantisi olmadığını belirtti.

İzmir’in Ödemiş İlçesi Bademli’den getirilen 945 yaşındaki zeytin ağacı Expo 2016 için Antalya’ya taşındı.

Bademli’de 1071 yılında dikilen ve Türkiye’nin en yaşlı zeytin ağacının dikimine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle dedi:

“Böyle bir ağaç. İnşallah burada da tutacağına inanıyoruz ve 2015 botanik bahçesinin en önemli zenginliklerinden olacak. Tarihi bugüne, bugünü de yarınlara ulaştıracak. Ya Allah Bismillah diyerek biz de toprağımızı atalım arkasından da cansuyunu.”

“Değeri yerinde korunarak vurgulanmalıydı”

Eski Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Ahmet Atalık, yapraklı ağaçların usulüne uygun taşındığı takdirde yaşama olasılıklarının yüksek olduğunu ancak bunun yüzde yüz garantisi olmadığını belirtti.

“İğne yapraklı ağaçların başka yere taşınarak tutma ihtimali çok düşüktür. Ancak yapraklı ağaçların tutma ihtimali yüksektir. Zeytin ağacı da yapraklı bir ağaç. Usulüne uygun taşındıysa muhtemelen yaşayacaktır. Ancak bunun hiçbir zaman yüzde yüz garantisi yoktur. Mesela 100 ağacı aynı koşullarda bir yere taşırsınız, 80’i yaşar, 20’si yaşamaz. Ve neden yaşadıklarını ya da neden öldüklerini hiçbir zaman bilemezsiniz. Bana kalırsa bu zeytin ağacını yerinde muhafaza edip önemini orada vurgulasalardı daha güzel olurdu. Kaybedilirse bir değer kaybedilmiş olacak.”

Familyası Oleaceae, anavatanı Akdeniz bölgesi olan Türkiye’nin en yaşlı zeytin ağacı, 945 yaşında, çapı 2.55 metre, boyu 6 metre, gövde çevresi 7.68 metre, kök çevresi 9.45 metre.

“Çiçek ve Çocuk” temalı botanik dalındaki Expo 2016, 23 Nisan’da açılacak. (NV)

Fotoğraf: Manşet, Kayhan Özer, İç fotoğraf Mustafa Çiftçi –  Antalya/AA

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑