(Özer Akdemir / Evrensel – 22 Ocak 2016)

İzmir’in Urla ilçesi Ovacık köyü yakınlarında yapılmak istenen 6 RES direği için 1800 ağacın kesimine yargı ‘dur’ dedi. Köylülerin günlerdir nöbet tutarak kurtarmaya çalıştığı ağaçlara yargı da sahip çıktı. Bu karar çıkana kadar 1000’e yakın ağaç kesilmişti.
Urla Ovacık Köyü Arapdağı mevkiinde AKP’ye yakınlığı ile bilinen Sancak Holdinge ait Hassas Teknik Enerji şirketi tarafından yapılmak istenen RES’ler için ağaç katliamı geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Sabahın erken saatlerinde kesim yapılacak alanı kuşatan jandarma ve şirket güvenlik güçleri köylüleri ormanlık alana sokmamış, köylüler ve Urla’dan vatandaşlar alana gelene kadar yaklaşık 1000 ağaç kesilmişti.

ŞİRKET HER FIRSATTA AĞAÇ KESTİ

Henüz mahkemesi devam eden davada apar topar yapılan bu ağaç katliamına karşı köylülerin avukatı EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi Hande Atay acil olarak yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Bir yandan mahkemeden gelecek olumlu karar beklenirken köylüler de alanda nöbet tutmaya, ağaçları kurtarmaya çalışmıştı. Köylülerin bölgeden uzaklaşmasını fırsat bilen şirket ise, her boşlukta ağaç kesimine devam etti. Şirket elemanları bugün de sabah saatlerinde köylüler bölgeye gelmeden önce 20 kadar ağacı kesti.

‘TELAFİSİ GÜÇ ZARARLARA…’

Nihayet köylülerin ve yaşam savunucularının beklediği karar öğle saatlerinde çıktı. Av. Hande Atay’a tebliğ edilen İzmir 1. İdare mahkemesi kararı, en azından yeni bir karar çıkana kadar ağaç kesimlerini durdurdu. Oybirliği ile alınan kararda şu ifadelere yer verildi; “Dava konusu işlemin RES kesin izin işlemi olması, ormanlık alanda ağaç kesiminin başlamış olması, işlemin yürütülmesi durumunda telafisi güç zararlara neden olabilecek nitelikte bulunması…” gerekçeleriyle yürütmesi durduruldu. Mahkeme davanın ara karar cevapları geldikten sonra ya da cevap verme süresi bittikten sonra yeniden incelenerek karar verilinceye kadar yürütmesinin durdurulduğunu belirtti. Köylülerin avukatı Hande Atay, mahkeme yeni bir karar verinceye kadar alanda hiçbir ağaç kesiminin yapılamayacağını söyledi.