(Rıfat Doğan / İleri Haber – 23 Ocak 2016)

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, kendi öğrencisi Ekin Can Alıcı’yı suç işlemeye teşvik etmek, izinsiz gösteri düzenlemek ve eğitim-öğretim hakkını engellemek iddiasıyla savcılığa şikayet etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu ise Yıldız Savunması aktivisti olan Alıcı hakkında soruşturma başlattı.

Üniversitelerdeki baskı yöntemlerine yenileri ekleniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörlüğü, öğrencisi ve aynı zamanda Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığına devrine karşı kurulan Yıldız Savunması’nın aktvisti olan Ekin Can Alıcı’yı bir yazıyla savcılığa ihbar etti. Alıcı’nın Facebook paylaşımlarını suç delili olarak savcılığa gönderen okul, öğrencisine soruşturma açtırmayı da başardı. Alıcı, önümüzdeki hafta pazartesi günü ifade verecek.

FACEBOOK PAYLAŞIMLARI DELİL OLDU

YTÜ Rektörlüğü daha önce sosyal medya hesabından Fikir Kulüpleri Federasyonu ile ilgili yaptığı paylaşım nedeniyle soruşturma açıp ceza verdiği Ekin Can Alıcı’yı bu kez savcılığa ihbar etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Alıcı ile ilgili şikayette bulunup soruşturma ve dava açılmasını talep eden rektörlük, Facebook paylaşımlarını suç delili olarak sundu.

SORUŞTURMA VE DAVA AÇILMASINI İSTEDİ

Alıcı’yı suça teşvik etmek, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yasasına aykırı hareket etmek ve eğitim-öğretimi engellemek iddiasıyla suçlayan Rektörlük savcılığa gönderdiği şikayet yazısında Yıldız Savunması aktivisti hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Şüpheli Ekin Can Alıcı etkeki paylaşımlarından da anlaşılacağı üzere 24 Kasım 2015 tarihinde üniversitenin kampüsü içinde Toplumsal Gösteri ve kanununa aykırı olarak gösteri organize etmiş (Sayın Savcılıkça bilindiği üzere Toplantı ve gösteri yürüyüşleri Kanunu’nun 22. maddesi gereğince kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde toplumsal gösteri yapmak yasaktır.) ve bu yasadışı gösteriyi düzenlemiştir. Yine başkaca bildirilerinde bu tarz toplanmalara devam etmek istediği anlaşılmaktadır. İşbu yaptığı ve yapacağı eylemler nedeniyle eğitim-öğretimi engellemekte ve engelleme teşebbüsünde bulunduğu düşünülmektedir.

REKTÖRÜ REHİN ALACAK SUÇLAMASI 

Ayrıca anlaşıldığı kadarıyla basında çıkan bazı haberler nedeniyle Üniversitemiz rektörünü rehin almakla tehdit etmektedir.

Yukarıda yapılan açıklamalar ve ekte sunulan paylaşımlar, şikayet olunan Ekin Can Alıcı’nın yukarıda belirtilen suçları işlediği veya teşebbüste bulunduğunu ortaya koymakta olup, bu nedenle sayın savcılığınıza başvurma zarureti doğmuştur. Yukarıda açıklanan nedenlerle; şikayet olunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davasının açılamasını talep ederiz.”

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇTI, EMNİYET İFADESİNİ ALACAK

YTÜ Rektörlüğü’nün şikayeti üzerine harekete geçmekte gecikmeyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Alıcı hakkında soruşturma başlattı. Büro, Alıcı’ya gönderdiği soruşturma tebliğinde YTÜ Rektörlüğü’nün bahsettiği izinsiz eylemle ilgili Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeye çağırdı. Alıcı, önümüzdeki hafta pazartesi günü ifade vermeye gidecek.

Rektörlüğün bahsettiği ve Alıcı’yı suçladığı sosyal medya paylaşımları ise şunlar:

ytu ihbar

ytu ihbar2

Rektörlüğün savcılığa gönderdiği yazı ise şu şekilde:

 

ytu ihbar3