(Sendika.org – 24 Ocak 2016)

Diyarbakır’daki Kent Ormanı’nın yaklaşık yarısı yerel yönetimlerden habersiz İl Jandarma Komutanlığı’na devredildi. Böylece kentin yüzde 10’u askeri alan olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanı uygulamayı “Yeşil alan değil milli güvenlik önemli” diyerek savundu

Saray-AKP iktidarının topyekun savaşı kapsamında hazırlıklarını yaptığı Terörle Mücadele Master Planı’nın ayrıntıları netleşmeye devam ediyor. Ahmet Davutoğlu’nun Cizre ve Yüksekova’yı kent merkezine dönüştüreceklerini, Sur’a özel yasa çıkaracaklarını söylemesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı da Diyarbakır’a özel “garnizon kent” projesini çıtlattı.

BirGün’ün haberine göre, projeye ilişkin ilk bilgiler HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in “kışla kent” iddialarıyla ilgili soru önergesi vermesiyle ortaya çıktı. Diyarbakır’da yerel yönetimlerin izni alınmadan Kent Ormanı’nın 1/100.000’lik imar planında değişikliğe gidilmesi ve 650 hektarlık yeşil alanın 290 hektarının İl Jandarma Komutanlığı’na tahsis edilmesini soran Pir, askeri alanların kentin yüzde 10’una tekabül ettiğine dikkat çekti, bu projenin nedenlerini sordu.

Yeşil alan değil milli güvenlik!

Soruyu yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı, alana ilişkin Çevre Düzeni Planı’nı Diyarbakır Valiliği’nin talebi üzerine değiştirdiklerini, konunun “milli güvenlik” ile ilgili olduğu için Büyükşehir Belediyesi’ne danışılmasına gerek duyulmadığını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin “yeşil alan”da ısrar etmesinden şikayet eden Sarı, projenin “kamu yararı gözetilerek” yapıldığını iddia etti.

Sarı şöyle yanıt verdi:

Askeri alan olarak ve yeni kentsel yeşil alan olarak ayrılan alanlara ilişkin plan üzerindeki incelemelerde mevcut durumda fiilen her iki alanın da aktif kentsel yeşil alan olarak kullanılmadığı, boş ve atıl bir durumda olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan Çevre Düzeni Planı değişikliği ile kentin ihtiyaç duyacağı yeşil alan miktarında azalmaya neden olunmaması amacıyla da kentlinin erişiminde sorun oluşturmayacak konumda yeni bir kentsel yeşil alan da ayrılmıştır.

Alanın askeriyeye tahsisinin, halkın en temel ve asgari ilkesi olan güvenlik ihtiyacı sebebiyle yapıldığını söyleyen Sarı, proje ile bir diğer yandan da bu bölgenin Yeraltı Su Kaynakları konumunda olmasından dolayı yeraltı su kaynaklarının korunacağını ileri sürdü.

(Fotoğraf: Diyarbakırlılar, Kent Ormanı’nın askere tahsis edileceği iddiaları üzerine 22 Kasım 2015’te kent merkezinde bir yürüyüş düzenleyerek hükümeti protesto etmişti.)