(Hazal Ocak / Cumhuriyet – 23 Ocak 2016)

Savcı: Emek Sineması aslına uygun restore edilmedi, o isimleri cezalandırın!

Restorasyonu kamuoyunda tartışma yaratan Emek Sineması davalık oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Emek Sineması’nı yıkıp yeni yerinde onaran Kamer İnşaat yetkililerinin aleyhine iddianame hazırladı. İddianamede, “Emek Sineması’nı aslına uygun restore etmedikleri ve komşu kültür varlıklarına zarar verdikleri” gerekçesiyle inşaat şirketinin yetkililerinin cezalandırılmaları talep edildi.

Suç duyurusu

Taksim İstiklal Caddesi’ndeki Türkiye’nin en eski sinema salonlarından biri olan Emek Sineması’nın korunması için emek sinemasıbüyük mücadele verildi. 2009 yılında kapatılan ve 2013 yılında yıkılan Emek Sineması için yürütmeyi durdurma kararları alındı. Yargı kararlarına karşın dükkânların ve restoranların olduğu Grand Pera projesine devam edildi. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi avukatları Can Atalay ve Zeynep Atalay yürütmenin durdurulması kararını yerine getirmeyen Kamer İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Ülgünar, Kamer İnşaat yetkilileri hakkında iddianame hazırladı. İddianamede dava dosyasındaki bilirkişi raporuna atıfta bulunarak Emek Sineması’nın aslına uygun restore edilmemesinin yanı sıra tescilli eser “Cercle D’orient ve Melek Apartmanı” binasında çatlaklar oluşturdukları, kazı sırasında gerekli önlemlerin alınmadığı vurgulandı.

Korunamadığına vurgu yapılan iddianamede “Çalışmaların projelere uygun yürütülmediği, gerekli önlemlerin alınmadığı ve komşu kültür varlıklarına zarar verildiği” gerekçesiyle şirket yetkililerinin cezalandırılması istendi.