(KosMedya / 28 Ocak 2016)

İstanbul’un Kuzey Ormanları köylerinden Ağaçlı köylüleri, köylerindeki mevcut taş ocaklarının kapasitelerinin artırılmasına direniyor. Köylüler, 26 Ocak Salı günü, 3. havalimanı projesine hammadde sağlamak üzere köy kahvesinde yapılmak istenen Meta Kumtaşı Ocağı kapasite artırımı ÇED toplantısının yapılmasına engel oldu. İstanbul İl Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü memuru ve şirket yetkilileri toplantıyı başlatamadan köyü terk etmek zorunda kaldı.

proje

Proje sahası. Tamamen ormanlık alan. Görsel roje tanıtım dosyasından alınmıştır: http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/11634

Ağaçlı’yı prosedürle yok etme süreci

3. köprü ve 3. havalimanı projeleri kapsamında ormanları, meraları ve göletleri yok edilen Ağaçlı halkı, şimdi de taş ocakları ile yaşamlarından edilmeye çalışılıyor. Köydeki mevcut taş ocağı için, kendilerine hiç sorulmadan patlayıcı depolama tesisi inşa edildiğini anlatan köylüler, kapasite artırımı için işleyiş ve prosedür mecburiyeti olan ÇED halkın katılımı toplantısına izin vermeyerek taş ocağının genişlemesine izin vermeyeceklerini net bir şekilde ifade ettiler. Köylülere Kuzey Ormanları Savunması gönüllüleri de destek verdi.

“Bizi tamamen yok etmek mi istiyorsunuz?”

Köyde daha önce açılan taş ocağı için patlatılan dinamitler yüzünden korkuyla yaşadıklarını belirten Ağaçlı köylüsü Nezih Beceral şöyle konuştu: “Ben gerçekten size hoş geldiniz diyemiyorum. Bizde başımızın belası bir taş ocağı var zaten. Yani bizi tamamen yok etmek mi istiyorsunuz? Bu taş ocağının patlayıcı deposu köyümüzün 150 metre yakınına kuruldu. Kime sordular ben bu köyde yaşıyorum ve korkuyorum. Uyuyamıyorum. Ya patlarsa? Ya sabotaj olursa? Biz bu toplantıyı da istemiyoruz, projeyi de istemiyoruz. Bize faydasını mı anlatacaksınız? Bunu bize faydası yok, zararı var. Siz para kazanacaksınız diye biz korkuyla mı yaşayacağız?”

ağa1

Bir diğer köylü ise köye daha önce yapılan patlayıcı depolama alanı hakkında şunları aktardı: “Bu patlayıcı deposuna en yakın ev bizim. Ve bize burası çalışırken hiçbir bilgi vermediler. Ben defalarca sordum. Şantiye dendi, depo yapıyoruz dendi, sabah bir uyandık evimizin yanında dinamit deposu var”.

ağaçlı1

Ağaçlı’da bulunan taş ocağı için yapılan patlayıcı depolama sahası. Hayvancılıkla uğraşan köylülerin evlerine bir kaç yüz metre uzaklıkta ve köylülerden habersiz yapıldı.

Toplantıdan önce “tanışma” kisvesi altında köylü üzerinde hakimiyet kurmaya ve kendi evlerinde onlara söz hakkı vermeye çalışan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilisiyse büyük tepki gördü.

çşb

Köylünün toplantıyı başlatmadığını bir türlü anlayamayan yetkili, mevzuattan bahsetmeye çalışır ve köylünün sözünü kesmeye çalışırken, bir diğer yetkili de toplantı başlayamadığı halde tutanak tutmaya çalıştı.

dddd

Bunun üzerine Ağaçlı’da yaşayan bir köylü, bu oldubitti davranışını, tutanağı yetkilinin elinden alıp köy kahvesinin sobasında yakarak boşa çıkardı. Görevlilerin bu durumdan etkilendiği görüldü.

yaaa

Buna karşılık kendi tutanağını hazırlayan köylü, bu toplantının gerçekleşmediğini, jandarmanın ve basın emekçilerinin şahitliğinde sabitledi.

aa5