(Julie M. Rodriguez, çev. Sıla Özkavaf/ Yeşil Gazete – 28 Ocak 2016)

Geçtiğimiz ay Ant Dağları’nın tepelerinde yer alan tuzlu su gölü Poopo tamamiyle haritadan silindi. 1990’larda göl en azından 2000 km2 alanda su tutuyordu. Zaman zaman su seviyesi kuraklığa ya da dönemlik iklim koşullarına göre değişse de, uzun sürmezdi. İklim değişikliği sebebiyle senelerce yağmur yağmamasına bağlı olarak göl yavaş yavaş küçülmeye devam etti.

popoo1

Daha geçen sonbaharda gölde hala su vardı ama son darbeyi bu senenin canavar El Nino’su vurmuş gibi görünüyor. Bu hava modeli ABD’nin bazı bölgelerine çok fazla yağışa sebep olurken, Bolivya’da tam tersi bir etkisi oldu, normalden çok daha az yağış düşmesine neden oldu. Seneler önce, daha el Nino on senede bir görülen bir olayken, bu bir sorun yaratmıyordu. Ama iklim değişikliği döngüyü hızlandırdı. El Nino’nun her üç senede bir vurmaya başlamasıyla, göl kendini bir önceki kuraklıktan toparlamaya yetecek süre bulamadı.

Durumun yerel yaban hayatına ve gölü çevreleyen canlılar topluluğuna olan etkisi yıkıcı olmaktan da öte. 2014’ün sonundan beri, milyonlarca balık ile gölü ev edinmiş tahmini 500 kuş öldü. Kriz o denli büyük ki alan Bolivyalı kanun koyucular tarafından felaket bölgesi ilan edildi.

Doğal olarak, bu kadar balığın ölmesi, yaşamını bu gölden sağlayan balıkçılar açısından da yıkıcı. Aynı zamanda, gölden su kullanan yerel maden şirketleri açısından da durum zorlaşıyor. Yerel sivil toplum örgütleri bu durum karşısından yaşanan etkinin azalmasına yardım etmek için kuyular inşa edip yöre halkının başka işlere geçmesine yardım etse de, topluluğun üçte ikisi çoktan toplanıp başka bir yere taşınmaya karar vermiş.

Haberin İngilizce Orijinali

Kapak fotoğrafı: Reuters