(Kadıköy Kent Dayanışması – 27 Ocak 2016)

Kadıköy’de yeni yapılacak metroların planlarında, Göztepe – Finanskent – Ümraniye hattına yapılması planlanan metronun üç istasyonu da parklara denk getirilmiş durumdadır. Özgürlük Parkı, Göztepe Parkı ve Sahrayıcedit Şehit İbrahim Gürhan Parkı’na İstasyon yapma planları vardır. Ayrıca yapılmakta olan Bostancı-Dudullu metro hattı ile Göztepe-Ümraniye metro istasyonunun arasında bağlantı hattının Kadıköy’ün en gür yeşil alanı olan Erenköy Ruh ve Sinir Hastanesi’ne yapılması planlanmaktadır.

Kadıköy’deki mevcut parklar şantiyeleşir ise zaten oldukça düşük olan kişi başına düşen yeşil alan oranı sıfırlanmış olacak. Yeraltına yapılan otopark, metro istasyonu gibi beton yapıların üzerinde hiçbir ağaç büyüyemez. Kadıköy merkezindeki metro istasyonunun üzerine dikilen ağaçlar tutmadığı gibi diğer yerlere dikilenler de tutmayacaktır çünkü ağaçlar beton zeminde değil toprakta yaşarlar.

İBB’nin yapılacak metro hatları konusunda hiç bir bilgilendirme yapmaması, halka danışmaması, planlama süreçlerini gizli bir şekilde yapması kabul edilemez. Sürecin şeffaf ve katılımcı bir şekilde ilerlemesini ve süreçler hakkında halkın bilgilendirilmesini talep ediyoruz.

Kadıköy Kent Dayanışması olarak ulaşımda bireysel çözümleri değil toplu ulaşım sistemlerini savunuyoruz. Fakat toplu ulaşımın geliştirilmesi için parklarımızın şantiye alanına çevrilip betonlaşmasına göz yumamayız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ulaşım planlamasını yaparken parklarımızı yok etmemeye; Kadıköy Belediyesi’ni de konunun takipçisi olmaya, tüm Kadıköylüleri yeşil alanlarımızı korumaya çağırıyoruz.

Kadıköy Kent Dayanışması

12622408_1690161047918727_1482600911151133961_o