(Çanakkale’nin Sesi – 29 Ocak 2016)

Kesilen alan, 125 futbol sahası büyüklüğünde…

Çanakkale’nin merkezinde yer alan ve şehrin en yüksek noktası olan Radar Tepesi’ndeki 92 hektarlık kızılçam ormanının kesilmesinin yankıları sürerken, kesilen orman arazisi havadan görüntülenerek katliamın boyutları gözler önüne serildi.

125 futbol sahası büyüklüğündeki orman arazisi dümdüz olurken, Bayramiç ilçesinde de kesilmesi planlanan 37 hektarlık ormanla birlikte Çanakkale’de endüstriyel kullanım için toplamda bir milyon 300 bin metrekarelik orman arazisi çırılçıplak kalmış olacak. Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği kesimle ilgili olarak İŞTE ÇANAKKALE’ye yaptığı açıklamada; “Onların 60 yıl yetiştirip kestiği ağacın kereste parasını, çam balı bir yılda kazandırıyordu” dedi. Türkiye’nin odun ihtiyacını sağlamak adına Çanakkale’nin merkezinde 125 futbol sahasına denk gelen 92 hektar büyüklüğündeki bir alanda tüm kızılçam ağaçlarının kesilmesinin yankıları sürerken, İŞTE ÇANAKKALE kesimin yapıldığı bölgeyi havadan görüntüleyerek katliamın ulaştığı boyutları gözler önüne serdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ‘Endüstriyel Ağaçlandırma Çalışması Eylem Planı’ kapsamında uygun görülen ormanlardan ağaç kesilirken, bu çalışmanın son uygulaması Çanakkale’de şehrin güzel ormanlarında gerçekleştirildi. Şehir merkezinin en yüksek noktası olan Radar Tepesi’nde bulunan ve arıcıların bal üretimi için de kullandığı kızılçam ağaçları, kesim çalışmaları sonrasında sunta olarak kullanılmak üzere Bursa’nın İnegöl ilçesinde satıldı. Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü ise bölgede yeniden ağaçlandırma çalışmalarının başlayacağını ve dikilecek fidanların ise 5 yıl süreyle Yağcılar Köyü Muhtarlığı’nın sorumluluğunda olacağını açıkladı.

KESİM ANA NEDENİ YENİ TOHUM

920 bin metrekarelik ormanın son ağaca kadar kesilmesinin ardından İşte Çanakkale’ye açıklama yapan Çanakkale Orman İşletme Müdürü Metin Uygun, kesim işlemiyle ilgili yorumda bulunma yetkisinin olmadığını ancak teknik verileri paylaşabileceğini belirterek, kesimin ana etkenlerinden birinin yeni elde edilen bir tohum türü olduğunu söyledi. Uygun, açıklamasında; “Kesim yapılan bölgedeki kızılçam ağaçları 60 yaşındaydı. 60 yıl, bir kızılçam ağacı için gençleştirme yaşına gelmek oluyor. Hem bu nedenle hem de yeni elde edilen bir tür kızılçam ağacı tohumunun kullanılacak olması nedeniyle Bakanlığın eylem planı kapsamında bu kesim gerçekleşti. Bu tohumun özelliği, normal bir kızılçam ağacının 60 yılda geldiği çapa 35-40 yılda ulaşmasını sağlaması. Kesilen ağaçlar, ülkemizin odun ihtiyacını karşılamak üzere kullanılıyor. Yaklaşık 10 bin ağaç kesildi ve bunların büyük bir kısmı sunta yapımı için lif yonga fabrikalarına ve bir kısmı da inşaatlarda kullanılmak üzere satıldı. Elde edilen gelir için de net bir rakam veremeyeceğim ancak ortalama bir milyon 200 bin TL diyebiliriz” dedi.

ORMAN ARAZİSİ İMARA AÇILMAYACAK

Ağaçların kesilmesinin ardından ‘orman arazisi imara mı açılacak’ soruna yanıt veren Uygun; “Bölgenin imara açılması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Bu alana 152 bin 720 fidan dikilecek ve bunları da hava şartları elverirse bu hafta basın mensuplarımızı da davet ederek dikmeyi planlıyoruz. Eylem planı kapsamında 2016’da 28 hektarlık kesim öngörülüyor. 2017’de kesim yok. Radar Tepesi açısından planı değerlendirecek olursak, önümüzdeki 30 yıl boyunca başka hiçbir kesim çalışması yapılmayacak” dedi.

ARICILAR KESİME TEPKİLİ

Konuyla ilgili İşte Çanakkale’ye konuşan Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, kesim işleminin kendilerini doğrudan etkilediğini ifade ederek; “Bu kesim nedeniyle bizim ekmeğimiz gitti. Çam koşnili adındaki bir böcek sayesinde bal veren çam ağaçları, kendisinin kereste değeri kadar her yıl vermektedir. Ağaç, dikili olduğu her yıl kendi değeri kadar arıcıya kazanç kapısı olmaktadır. Bizim açımızdan bu milli servet. Orman, sadece ağaç demek değildir. Özellikle Muğla yöresinde çam balı veren ağaçlar 120 yaşına kadar korunmaktadır. Aynı yasalarla yönetilen Çanakkale’de 60 yaşına gelen ağaçları kesmek büyük sıkıntı. Özellikle Orman Bakanlığı’nın çam balı veren ağaçların korunmasına yönelik talimatlarının uygulamada olmayışı, arıcıları son derece üzmektedir” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA KESİMLER DE OLACAK”

Çanakkale balının uluslararası yarışmalarda ilk ikide yer aldığını belirten İleri; “Bakanlık bir taraftan bal ormanı kurulmasını teşvik ederken, hazır bal ormanı olan çam balı üretim alanının yok edilmesi mantıkla bağdaşmıyor. Çanakkale’de birçok marka var. Çanakkale’nin de önde gelen markalarından biri baldır. Buna sadece üreticinin kazancı şeklinde bakmak da doğru olmaz. Bal sayesinde tüketici de sağlığı açısından büyük faydalar görüyor. Arımızı ve balımızı korumak hepimizin görevi ancak belli ki kesimler Radar Tepesi’yle sınırlı kalmayacak. Bayramiç’in Yahşieli Köyü’nde de 37 hektarlık alan, kesilmek üzere damgalandı. Bu kesimin bir şekilde önüne geçmemiz gerekiyor” dedi.

BARO’DAN KESİM AÇIKLAMASI

Kesim işleminin ardından Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu da olayla ilgili açıklama yaptı. Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü’yle görüşen baro heyeti, yaptıkları açıklamada yasal dayanaktan yoksun uygulamaların takipçisi olacaklarını duyurdular.