(Burhan Mert Balcı/ Çanakkale Olay – 29 Ocak 2016)

Yenice’nin Çırpılar Köyü’nde yapılması düşünülen Termik Santrali için 3 Şubat Çarşamba günü Ankara’da yapılacak olan Yenice Çırpılar Termik Santralı’nın İnceme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı öncesinde Çırpılar köyüne giden Çanakkale Tarım Platformu’nun bileşenlerinden biri olan İda Dayanışma Derneği’nin Çırpılar Köyü sakinleriyle yaptıkları toplantı hakkında Çanakkale Tarım Platformu basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yenice’nin Çırpılar Köyü civarında yapılması planlanan Termik Santral konusunda bölge halkıyla toplantı düzenlemek için Çırpılar Köyüne giden Çanakkale Tarım Platformu’nun bileşeni olan İda Dayanışma Derneği’nin bölge halkıyla yaptığı toplantıyı aktarmak üzere, Çanakkale Tarım Platformu dün Çanakkale Belediyesi Nikah Salonu’nda basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, Çanakkale Tabip Odası Başkanı Hülya Görgün, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Hicri Nalbant, CHP Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ekrem Tufan ve Prof. Dr. Murat Türkeş katıldı. Açıklamayı Çanakkale Tarım Platformu adına Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş gerçekleştirdi. Savaş açıklamasında; “Kazdağı’nın Yenice ve Kalkım Bölgesi, Ülkemizde nitelikli ve fonksiyonel orman varlığı açısından en değerli bölgelerin başında geliyor. Yörede tarımdan, hayvan ürünlerinden geçinen binlerce aile yaşıyor. Agonya Ovası’nın Amerika ve Avrupa’ya ihraç ürünü olan Yenice kapya biberi, hayvan besi yemi olan mısır, yörede önemli gelir ve geçim kaynağıdır. Her türlü hayvancılığın ve hayvan ürünleri üretimin yaygın olduğu yörede ayrıca orman ürünleri sanayii de vardır. Akçakoyun ve Kalkım çileği ve kirazı da marka olmuş ürünler. Yenice Agonya Ovası’nda; Koruköy Göleti, Çınar Göleti, Kayatepe Göleti, Ahiler Göleti, Kurtlar Göleti, Akköy Göleti gibi tarıımda kullanılan su kaynaklarıdır. Bu bölge aynı zamanda Gönen Barajı’nın su toplama havzasıdır. Kalkım ve Akçakoyun sulama göletleri de yörenin su rezervlerine büyük bir zenginlik katar. Tüm bu su kaynakları yapılması planlanan termik santrale, kuş uçuşu en yakın üç (3), en uzak 15 (onbeş) km uzaklıktadır. Su kaynakları ve havzaları açısından çok değerli olan bölgede Çanakkale İl Özel İdaresi’nin ilgili birimleri hala yatırımlarına devam etmektedir. Çırpılar Köyünün hemen yanıbaşında eski bir açık ocak kömür işletmesinin çukurunda oluşmuş su göletinde pompaj tesisi kurulmuş olup bu göletten alınan su, terfi (su basma) hattı ile bir havuza aktarılmıştır. Yapılması planlanan termik santral projesi tam da bu yeni yatırım ile çakışmaktadır. Yine termik santral ruhsat sahası içinde yer alan Kovancı Köyünün başka bir sulama göleti tesisi için İl Özel İdare’ye başvurusu vardır” dedi.

“Milletvekillerini göreve davet ediyoruz”

Termik santralin bu bölgede yapılmasına kim tarafından izin verildiğini soran Savaş; “Çanakkale Tarım Platformu olarak yetkililere soruyoruz; tarımsal sulama faaliyetleri ve yatırımları açısından çok değerli olan yörede, termik santral yapılması için gerekli izinler ilgili birimler tarafından verilmiş midir? Bu izinler henüz verilmemiş ise konunun titizlikle değerlendirilmesini talep ediyoruz. 3 Şubat 2016 Çarşamba günü Ankara’da yapılacak İDK toplantısı öncesi, başta Tarım Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş olmak üzere tüm Çanakkale Milletvekillerini göreve davet ediyoruz. Bizler Yenice Agonya Ovası’nın halkı ile beraber Yenice Çırpılar Termik Santralı İnceleme Değerlendirme toplantısına katılacağız. Özellikle Yenice, Kalkım, Akçakoyun, Edremit başta olmak üzere Kazdağı ve yöresinin tümünü zehirleyecek böyle bir projenin iptali için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Tıpkı Soma Yırcalıların, Sinop Gerzelilerin, Samsun Termelilerin yaptığı gibi” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.