(Ben Nihal Gökgül / Gaia Dergi – 15 Eylül 2015)

Yeşil teknoloji ve doğaya saygılı girişimlerin önemli olduğunun farkında olsak da söz konusu bireysel katılımlar olduğunda yeterince destek verilmiyor. Özellikle evsizler için paranın olmadığı bir yerde taze ve organik üretim vermek büyük önem taşıyor.

Bu talihsiz gidişatı değiştirmek için Metro Atlanta Task Force, evsizlere ekolojik tarımıöğrenebilecekleri bir fırsat yaratıyor. Evsizlerin sığınak yöneticilerinden Anita Beaty’ninAtlanta Progressive News‘e yaptığı açıklamada, toplumun zaten kendi içinde filizlenen bu yeşil girişimin dışında bırakılan evsiz insanları yeşil teknoloji konusunda eğitmenin ve bu bilgileri paylaşmanın oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

allweneed

2009’da bir çatı katında başlattığı bu girişimin yanında evsizlerin sığınma programı, 24 saat anında destek ve yardım hattı, geçici ev sağlama ve servis merkezi de sunuyor. Busürdürülebilir bahçecilik sayesinde evsizler bir yandan bahçe işleri pratiği yaparken bir yandan da kendi topluluklarını besleme şansı elde ediyorlar. Grup ilk hasadını baharda yapacak. Program aynı zamanda katılanlara çiftçilik ve pazarlama konusunda gelecekte kariyer fırsatı da sunuyor.

Metro Atlanta Task Force, bu projeyle evsiz sığınaklarının güzel bir örneği olacak anlamlı bir sistem yaratmış oluyor.

Metro-Atlanta-Task-Force-1

Evsizlerin-sürdürülebilir-yaşam-için-ekolojik-tarım-öğreniyor-3

Evsizlerin-sürdürülebilir-yaşam-için-ekolojik-tarım-öğreniyor-4

Evsizlerin-sürdürülebilir-yaşam-için-ekolojik-tarım-öğreniyor-6

Kaynak: My Modern Met