(İleri Haber – 2 Şubat 2016)

Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağın yanı sıra yaşanan çatışmalar nedeniyle toplu göçün yaşandığı Sur ile ilgili Başbakan Davutoğlu’nun “Sur’u Toledo yapacağız” açıklaması tepki çekti.

Diyarbakır Sur’da 5. kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar 64. gününe girerken tarihi ilçe operasyonlarda yerle bir oldu, en az 20 bin kişi evlerini terk etti. Yaşananlara karşın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Sur’u Toledo yapacağız” açıklaması tartışma yarattı. Hukukçular, yerel yöneticiler ve uzmanlar böylesi bir dönüşümün Sur’un çok kültürlü kimliğini yok edeceğini, göç ve asimilasyona neden olacağını belirterek, kentsel dönüşümün en kanlı biçimde gerçekleştirilmek istendiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Mahmut Oral’ın haberine göre Başbakan Davutoğlu Sur için “Bir taş üzerine taş konsa haberim olacak dedim. Tescilli Diyarbakır evleri, camiler, kiliseler, hanlar Diyarbakır’ın mimari dokusuna hiçbir zarar vermeden restore edilecek. Diyarbakır Sur’u öyle inşa edeceğiz ki aynen Toledo (İspanya) gibi mimari dokusuyla herkesin görmek istediği bir yer haline gelecek” demişti.

Davutoğlu’nun bu açıklamasına uzmanlardan, hukukçulardan ve yerel yöneticilerden tepki geldi.

‘SOSYAL MİRAS KORUNMALIDIR’

Abdullah Demirbaş (Eski Sur Belediye Başkanı): Hükümetin yapmak istediği rant politikası ve bunun da ötesinde Sur’daki mevcut çok kimlikli, çok kültürlü yapıyı tekleştirmektir. Yapılması gereken Sur’u, özellikle insani dokusu korunarak, açık hava müze kent haline getirmek olmalıdır. Kültürel miras korunurken sosyal miras da korunmalıdır. Bu demografik yapıyı yerinden söküp, yerine yeni bir yapı koymakla dönüşüm yapılmaz. Sulukule örneğinde gördük.

‘5 BİN YILDA GÖRMEDİĞİ ZARARI 6 AYDA GÖRDÜ’

Sezgin Tanrıkulu (CHP İstanbul Milletvekili): Toledo binlerce yıllık tarihi geçmişinde onca savaş ve çatışmaya rağmen hiç zarar görmeden günümüze gelmiş bir kültür mirasıdır. Sur ise onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış bir kültür mirası olarak, 5 bin yıldır çatışma ve savaşlardan hiç zarar görmediği halde, son 6 ayda hiç görmediği kadar zarar görmüş, tanklar ve toplarla yıkılmıştır.

‘BAŞBAKAN İSTEDİ DİYE SUR TOLEDO OLMAZ’

Turan Kapan (İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı): Sur’a Toledo demek, Milano demek akıl tutulmasıdır. Başbakan istedi diye Sur, Toledo olmaz. Yapmak istedikleri modernist bir yaklaşımdır. TOKİ’nin bu çerçevede yaptıkları ortadadır.

‘İNSANLAR KENDİ HAYATINI KURTARMA VE ONURUYLA YAŞAMA PEŞİNDE’

Raci Bilici: İHD DİYARBAKIR ŞUBE BAŞKANI): 1990’lı yıllarda birçok köy, şehir yerle bir edildi ama hiçbiri yapılmadı. Kimse Toledo peşinde değil, kimse lüks peşinde değil, insanlar kendi hayatını kurtarma ve onuruyla yaşama peşindedir.