(Görkem Gömeç/ Yeşilist – 04 Şubat 2016)

2016 yılında Türkiye’de 106, İstanbul’da 40 yeni devasa alışveriş merkezinini açılması planlanıyor. Şehir ve ortak yaşam kültürünün bir parçası küçük esnafı yok etmenin kıyısına getiren AVM’lerin geleceği ise soru işaretleri ile dolu. Son 3 yılda sadece İstanbul’da 11, Türkiye’de ise 71 AVM’nin kapandığını göz önüne aldığımızda, Türkiye’nin AVM aşkının nasıl bir yere gideceğini biz kestiremiyoruz, ama geçiş sürecinin etkilerinin iyi olmayacağına eminiz.

Bununla beraber internetten alışveriş çağına yavaş yavaş girdiğimiz bu dönemlerde, bu tecrübenin artık yaşamın büyük bir parçası olan ABD’de, büyük AVM’ler ziyaretçilerini hızla kaybetmekde. ABD’nin en eski alışveriş merkezlerinden, 1828 yılında Rhode İsland eyaletinde açılmış Arcade Providence, 2008 yılında kapılarını müşterilerine kapatmıştı.

b

ABD’nin en eski alışveriş merkezlerinden biri olduğu için “Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser” ilan edilmiş, Arcade Providence için 2013 yılında farklı bir yapılandırmaya gitme kararı alınmış.

Özel bir mimarlık şirketinin 7 milyon dolarlık yatırım ile iki katlı bir şekilde, alt katta 17 küçük dükkan ve üst katta 48 adet düşük bütçeli mikro apartman ile restore edilen Arcade Providence’ın dönüşü muhteşem olmuş.c1500 TL’den başlayan kiraları ve 20 ile 40 metre karelik genişlikleri ile dikkat çeken mikro-apartmanlar ile beraber yatağınız, döşeli banyonuz ve oturma alanınız, buzdolabınız, bulaşık makineniz, evyeniz ve depolama alanınız hazır.

d

Ortak bir yaşamı öne çıkarmayı hedefleyen yapıda, apartman sakinlerinin beraber kullanabileceği ortak bir TV odası, oyun odaları, çamaşır odası, bisiklet ve araba garajı da mevcut.Daha geniş bir yaşam alanı isteyenler için iki ve üç yatak odalı bir seçenekde mevcut. Yalnız küçük bir sorun var; şu an bekleme listesi 4000 kişiye ulaşmış durumda.

e

İstanbul nufusunun giderek artması ile yanlara doğru genişleyen şehir, özellikle Kuzey Ormanları’nı yok etmeye başladı. Türkiye’de 2014 yılında açık halde bulunan 347 AVM yaklaşık 11 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor. Kapanan AVM’ler için Arcade Providence’ın dönüşümü neden bir örnek teşkil etmesin?

Kaynak:

Perakende.org

MyModernMet