(Diken – 4 Şubat 2016)

Gezi Parkı eylemleri sırasında Erzincan’da protestolara katılan 16 kişinin yargılandığı davada, 14 kişiye bir yıl sekiz ay ile 17.5 yıl arasında değişen hapis cezası, iki kişiye ise para cezası verildi.

Erzincan’da düzenlenen protestolarda ‘provokatörlük’ yaptıkları gerekçesiyle yasadışı siyasi parti olarak tanımlanan ‘TKP/ML’ye (Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist) yönelik 25 Haziran 2013 günü düzenlenen eş zamanlı operasyonda sekiz kişi tutuklandı.

Erzurum Özel Yetkili 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 kişi hakkında açılan davada, zanlılar yasa dışı bir örgüt adına hareket etmekle suçlanırken, ‘görevi yaptırmamak için direnme, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, silahlı terör örgütüne üye olma, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme, terör örgütü propagandası’suçlarından yargılanan sekiz kişi, 10 Şubat 2014’te Erzurum’da görülen duruşmada tahliye oldu.

Özel yetkili mahkemelerin (ÖYM) kapatılmasıyla dosya Erzincan’a gönderildi.

Yargıtay’ın kararı bekleniyor

Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki gün önce görülen karar duruşmasında Erzincan’da da gerçekleştirilen proterstolarda‘silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapma ve görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından tutuksuz yargılanan Çetin K.’ya 17 yıl altı ay, Hasan S.’ye 17 yıl, Mukamet Ç.’ye 14 yıl altı ay, Ali S., Can K.’ya 14’er yıl, Özgün K., Özcan K., Dağlar D., Hasan Ş.’ye 13’er yıl sekiz ay, Tuncay A.’ya dört yıl sekiz ay, Emre E.’ye iki yıl hapis, 15 bin lira para cezası, Yücel T. ile Uğur P.’ye bir yıl sekizer ay hapis, 15’er bin lira para cezası, Davut D.’ye bir yıl sekiz ay hapis ile 13 bin lira para cezası verildi.

Aynı davada yargılanan Fuat E. altı bin lira, Ahmet D. ise 500 lira adli para cezası aldı. Yargıtay’ın cezaları onaması halinde sanıklar, cezaevine girecek.