(Hazal Ocak / Cumhuriyet – 4 Şubat 2016)

Danıştay, Hazine arazisinin satışı sırasında belediyeye bırakılması gereken alanı da satan Özelleştirme İradesi’nin açtığı ihalenin yürütmesini durdurdu.

Kadıköy Belediyesi ile Başbakanlık Özelleştirme İdaresi arasındaki arazi kavgasında Danıştay belediyeyi haklı buldu. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kadıköy’deki ünlü Four Winds projesi alanında yer alan belediyeye ait sosyal kültürel tesis alanını düzenlediği ihaleyle sattı. Kadıköy Belediyesi satışı yargıya taşıdı. Danıştay CHP’li belediyeyi haklı buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ, “Yakında Göztepe ve Gülhane Parkı’nı da özelleştirme kapsamına alıp satarsa şaşırmayalım. Vaktiniz varken çimlere basın” dedi.

Göztepe’de bulunan Hazine’ye ait Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arazisi 23 Ağustos 2004’te Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından kat karşılığı ihale edildi. İhale, üstü örtülen 17- 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında da ismi geçen Taş Yapı tarafından alındı. Söz konusu alanın ihalesinde Kadıköy Belediyesi’ne terk edilmesi gereken sosyal, kültürel tesis alanı da yer aldı. Kadıköy Belediyesi söz konusu alan kendisine bırakılmadığı için dava açtı. Kadıköy’e büyük bir yük getiren projenin planları için mahkeme 11 Ocak 2008 tarihinde yürütmenin durdurulması kararı verdi. Karşı tarafın itirazı üzerine dosya Danıştay’a gitti. Bu süreçte 49’ar katlı 4 dev blok hızla yükseldi ve inşaatlar bitti. Yaklaşık 45 bin metrekarelik arazi üzerinde toplam 150 bin metrekarelik inşaat yapıldı. Danıştay 13. Dairesi kararında yaklaşık 9 bin metrekare büyüklüğündeki sosyal kültürel tesis alanının da özelleştirme kapsamına alındığı belirtti. Danıştay ihale satışına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.

CHP’den uyarı

İBB ve Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Özelleştirme İdaresi artık ihalelerin içine park alanlarını da katıyor. Yedirebilirse bu yeni bir rant yöntemi. Kamunun eline geçmesi meclis kararı ile garanti altına alınmış bir alanı dahi halkın kullanımından alıp satıyor. Yakında Göztepe ve Gülhane Parkı’nı da özelleştirme kapsamına alıp satarsa şaşırmayalım. Vaktiniz varken çimlere basın” dedi.