(Sendika.org – 7 Şubat 2016)

Kocaeli’nde ağaç kıyımına karşı nöbete başlayan Yahya Kaptan halkı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, amaçlarının gelecek nesillere yaşanabilir bir alan bırakmak olduğunu belirtildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesini bahane ederek, yol güzergahında bulunan ağaçları kesmesi üzerine nöbet başlayan Yahya Kaptan halkı nöbetin yedinci gününde (6 Şubat) Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) önünde bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına HDP, CHP, Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası, Kocaeli Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Yusuf Ziya Tom, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri de katıldı.

Açıklamada konuşan mahalle sakini ve şair Atilla Yüceak, “Bu mahalle sahipsiz bırakıldı. 600 metrekare yeşil alanımız gasp edildi. Spor salonlarına AVM’lere peşkeş çekildi. İnsanların sakince, huzur içinde yaşadıkları mahalleyi gasp ettiler. Ne yazık ki mahalle içinde de bu gaspçılarla işbirliği yapanlar var. Amaç oy alamadıkları için bu mahalleyi cezalandırmak” dedi.

‘Biz doğayı koruyoruz’

Hizmet anlayışı olan hiçbir yatırıma karşı çıkmayacaklarını vurgulayan Yüceak, güzergahın hatalı olduğunu, amaçlarının gelecek nesillere yaşanabilir bir alan bırakmak olduğunu belirtti.

Yüceak’ın ardından konuşan mahalle sakini Nedret Kır, İbrahim Karaosmanoğlu ile yapılan görüşmeyi aktararak, “Mahallede 4 şeritli yol varken bunu 6 şeride çıkarmak istiyorlar. Bu yol evimizin önünden geçecek. Bu 6 şerit sadece Yahya Kaptan’da yapılacak. Tramvay güzergahında olan diğer bölgelerde 6 şerit olmayacak” ifadelerini kullandı.

Kır, tüm alanların gasp edileceğini, doğayı koruduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

Buradan yetkililere soruyorum Yahya Kaptan’da ulaşım sorunu yok. Siz bu 6 şeridi kime yapıyorsunuz. Bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Bir başka Yahya Kaptan inşa edebilirler mi bundan sonra?

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehtap Öztürk ise mahalle sakinleri tarafından alternatif seçeneklerin belediyeye sunulduğunu ifade ederek “Sanırım bu süreçten sonra her ağacın başında bir bekçinin durması gerekecek” dedi.