(KOS Medya – 8 Şubat 2016)

Eyüp’e bağlı Ağaçlı ve Işıklar köylerinde yapılacak iki yeni taş ocağı hakkında İstanbul valiliği, ÇED gerekli değildir kararı verdi.

Kuzey Ormanları’ndan bir türlü elini çekmeyen İGA Havalimanı İşletmeleri A.Ş aralık ayında talana iki yeni taş ocağını daha eklemişti. Ağaçlı ve Işıklar köylerine bağlı iki yere yapılması planlanan taş ocaklarının kaplayacağı arazi, şuan tamamen ormanlık alan. Planlara göre toplamda 46 hektarlık ormanın katledileceği projede, taş ocaklarından çıkacak malzemenin tamamı başlı başına bir katliam olan 3.havalimanı yapımında kullanılacak.

ağaçlı

Valilik: Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir

Yaşam alanlarının yanı başında yapılacak bu iki proje için de valilik ÇED gerekli değildir kararı vererek bu köylerde yaşayan insanları adeta yok saydı. İGA Havalimanı İşletmeleri A.Ş, bununla da kalmayıp o bölgede yaşayan 50’den fazla canlı türünün faaliyete başlandıktan sonra diğer bölgelere kayacağını açıkladı. Dört bir tarafı talanla dolu Kuzey Ormanları’nda bu canlıların yaşam alanları gün geçtikçe daralıyor, katliamlar son hızıyla devam ediyor.

ışıklar